Uluslararası Tescil Nedir?

07 Mayıs 2021 Cuma, 16:40

Marka tescili işlemleri başvuru yapılan bölgede geçerlidir. Marka tescil başvurusu Türkiye’de yapılan ve Türkiye’de tescil edildiyse yalnızca Türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Bir marka sahibi yurt dışına bayilik vermek, ihracat yapmak gibi faaliyetler için hedefledikleri ülke ya da ülkeler için tescil ettirmelidirler.

Uluslararası Tescil

Uluslararası tescil için dört farklı yöntem uygulanmaktadır.

  • Uluslararası Marka Tescili (Madrid Protokolü Sistemi)

Madrid Protokolü uygulaması bağlamında Uluslararası Marka Tescil işlemleri için yetkili kuruluş, merkezi İsviçre Cenevre’de bulunan Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO-World Intellectual Property Office) olarak belirlenmiştir. Madrid Protokolüne göre, markanın yurt dışında tescili kapsamında üye ülkelerin bazıları ya da tamamı yer alabilmektedir.

Madrid protokolü kapsamında yapılacak olan başvurular 18 ay süreyle sınırlandırılmıştır. Bu 18 aylık süre içerisinde herhangi bir itiraz ya da ret kararı olmaması halinde tescil işlemi kesinleşmiştir.

  • Topluluk Marka Tescil Sistemi

OHIM (Office For Harmonization in The Internal Market) sistemi ise Avrupa Topluluğu ülkelerinde tek başvuru ile koruma sağlayan ve ülkelerin tamamında geçerli olan bir sistemdir.

  • Ulusal Marka Tescili

Ulusal marka tescili kısaca toplu tescil sistemlerinden (Avrupa Birliği Topluluk Sistemi, WIPO) herhangi birine üye olmayan ülkeler için tek tek başvuru yapılarak koruma sağlayan bir marka tescil türüdür.

  • Bölgesel Marka Tescili

Bölgesel tescil sisteminde birden fazla ülke bir araya gelir ve üye ülkeler için geçerli olacak şekilde bir marka tescil koruma sistemi oluşturur. Bölgesel marka tescili örneği olarak BENELUX üyesi ülkeler (Belçika-Hollanda-Lüksembourg), Benelux marka tescil sistemi verilebilir.

Uluslararası Marka Tescil Ücretleri

Uluslararası marka tescil ücretleri 2021 Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından her yıl güncellenmektedir.

 

Madrid Protokolü Uyarınca Uluslararası Marka Başvurusunun WIPO’ya Bildirilmesi Ücreti 440 TL’dir. Madrid Protokolü Uyarınca Sonraki Belirleme ve Diğer Taleplerin WIPO ya Bildirilmesi Ücreti 255 TL’dir. Bu ücretler marka tescil işlemleri ya da patent için çalıştığınız aracı kuruma göre değişebilir.

 

Markanızı yurtdışında da korumak için marka tescil ve patent konusunda uzmanlaşmış ekibiyle Dönüşüm Patent yanınızda. Aynı ya da benzer marka başvurularını tespit ederek, marka tescil işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yürütmek için Dönüşüm Patent ekibiyle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://donusumpatent.com.tr/hizmetler/uluslararasi-tescil/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir