YAKMA SANATI GÖRENLERİ BÜYÜLÜYOR

07 Şubat 2014 Cuma, 12:51

Manisa’da El Sanatları Ustası Cengiz Yeziz, boya kullanmadan yakma sanatıyla tarihi ve kültürel değerleri ahşaba ve beze işliyor.
El Sanatları Ustası Cengiz Yeziz tarihi Yeni Han’daki atölyesinde, boya kullanmadan hazırlamış olduğu bir karışımı yakarak bez üzerene işliyor. El sanatları ustasının tekniğiyle beze işlenen portreler vatandaşları büyülüyor. Cengiz Yeziz, ortaya çıkardığı bu sanatın patentini alamaya hazırlanıyor.
Yurt dışından gelen taleplerle mutluluk duyduğunu dile getiren Yeziz, bulmuş olduğu yeni tekniğin patentini alacağını belirterek, “Sanatla ilk tanışmam edebiyatla oldu. Doğuştan meraklıydım ben sanata. Ürettiğim şeyleri basabilmek için matbaada çalıştım. Kendi yazdığım şiirleri basmaya başladım. Ama o da bana yetmedi. Araştırmaya yönelik çalışmalar yaptım. Kara kalem resimler yapmaya başladım o da bana yetmedi hiç olmayan bir şey yapmaya çalıştım. Baskı konusunda tüm baskı çeşitlerini biliyorum. Bunları harmanlayarak bir sanat ortaya çıkarmak istedim. Daha sonra bezin üzerine resimleri nakşetmeye çalıştım. Manisa bezi de gözenekler diri ve canlı olduğu için resimde hoş bir görüntü oluştu. Şu anda patent alma aşamasındayım. Hazırladığım grafiği bezin üzerine aktarıyorum ama boya kullanmıyorum kendi hazırlamış olduğum bir karışımı bezin üzerine sürüyorum ve yakarak portreleri oluşturuyorum. 5 aşamayla oluşan bir çalışma. 1. aşaması bilgisayarda grafik tasarımını yapmak. Diğer aşamaları da kendi buluşum en son aşama olarak da hazırladığım emisyonu üzerine sürüyorum ve yakarak son aşamasını tamamlıyorum. Resimden anlayanlar tekniği fark edince şaşırıyorlar. Baya büyük ilgi gösteriyorlar. Manisa’dan Türkiye’den hatta yurtdışından da çalışmamı görenler mutlaka sipariş veriyorlar” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.