Turgutlu’nun Tarihi Yok Oluyor

04 Temmuz 2014 Cuma, 11:48

MANİSA’nın Turgutlu İlçesi’nde koruma altında bulunan namazgah, köprü, havra, zaviye ve kız yurdu gibi tarihi yapılar yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kaderine terk edilen yapıların tinerciler tarafından sığınak olarak kullanılması çevre sakinlerini de tedirgin ediyor.

Turgutlu’da tarihi miras olarak kabul edilen kültür varlıkları, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Irlamaz Çayı kenarındaki İpek Yolu üzerinde bulunan namazgahın tek duvarı ayakta kalırken, ilçenin farklı adreslerindeki köprü, havra, zaviye ve kız yurdu da bakımsızlıktan çürümeye başladı. Koruma altında bulunan namazgahın çevresinde herhangibir inşaatın yapılmasına izin verilmemesine karşın, kaçak olarak inşaatı devam eden bir konut tamamlanarak kullanılmaya başlandı.

Koruma altına alınan Özyurt Mahallesi’ndeki havranın da kimliği belirsiz kişi yada kişilerce duvarı delinerek sığınak olarak kullanılması çevre sakinlerinin tepkisine neden oldu. Bunlar gibi Piyaleoğlu Caddesi’ndeki kız yurdu ile Kısmalı Mahallesi’nde bulunan Karacaahmet Zaviyesi’nin de her an yıkılabileceğini dile getiren Turgutlu Toplumsal Dayanışma ve Kültür Merkezi Başkanı Hayri Bökü, İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan tarihi yerlerin yok olma tehdidi altında olduğunu söyledi. Bökü, “Irlamaz yolundaki namazgah Turgutlu’nun Türkleşme sürecine kanıt gösterilebilecek ender yapılardan birisidir. Bu kanıtlar da ortadan kalktıktan sonra Turgutlu’nun tarihine ilişkin hiçbir iz kalmayacak. Bunun gibi Turgutlu tarihinde bir zamanlar Yahudi varlığının kanıtı olan havra da benzer duyarsızlık ile korumasız ve başıboş bırakıldı. Havranın yan duvarı delinerek, pencere ve kapıları kırıldı, içindeki orijinal ahşap yapılar parçalandı. Sanki yıkılması isteniyor gibi kaderine terk edildi. Üstelik bu bina tescilli. Ayrıca Yunan işgalinin acı anılarını bünyesinde barındıran kız yurdu perişan bir metrukluk içerisinde. Hepimizin gözleri önünde bir tarih yok oluyor, bu nasıl bir duyarsızlıktır?” diye konuştu.

Tarihi kervan yolunu Akhisar’a bağlayan yol ve köprü kalıntılarının restore edilmesi gerektiğini söyleyen Hayri Bökü, yakın bir tarihe kadar kalıntıları ortada olan Celali İsyanları döneminde restorasyonu yapılmış olan tarihi surlarla ilgili hiçbir iz bırakılmadığını ileri sürdü ve yetkili kurumları konuyla ilgili göreve çağırdı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir