SOMALI ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN ‘MADENCİ’ SERGİSİ

20 Aralık 2014 Cumartesi, 16:24

MANİSA’nın maden faciasıyla sarsılan ilçesi Soma’da, ‘Çocuk Gözüyle Madenci’ adıyla resim yarışması düzenlendi. Yarışma sonrası seçilen 25 resim, açılan sergiyle görücüye çıktı.

Yılmaz Arslan Resim ve Heykel Atölyesi tarafından düzenlenen ‘Çocuk Gözüyle Madenci’ konulu resim yarışmasına ilçedeki 384 ilkokul öğrencisi katıldı. Yarışmada Naciye Evren İlkokulu üçüncü sınıf öğrencisi Elif Koşar birinci, Naciye Evren İlkokulu ikinci sınıf öğrencisi Burak Arda Yaman ikinci, Madenciler İlkokulu dördüncü sınıf öğrencisi Aslı Balya da üçüncü oldu. Dereceye giren üç eserle birlikte seçilen toplam 25 resim için Soma Öğretmenevi’nde sergi açıldı. Sergi öncesi dereceye giren öğrencilere Kaymakam Bahattin Atçı ve Soma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici ödülleri verdi. Birinciliğe bin lira, ikinciliğe 500 lira ve üçüncülüğe 250 lira para ödülü verildiği belirtildi.

Kaymakamı Atçı, “Soma’da ilk olan bu resim yarışması daha etkin hale getirilmeli. Dereceye giren öğrencileri tebrik ederim” dedi. Yarışmanın birincisi Elif Koşar, “Maden işçilerinin ocakta neler yaptığını ve tehlikelere rağmen canla başla çalıştığını gösteren bir resim çizdim” diye konuştu. Yarışmayı düzenleyen Melek Nur, “Somamızda yaşanan acı olaydan sonra madencilerin ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarını dikkat çekmek için resim yarışması düzenledik” dedi. Önümüzdeki pazartesi gününe kadar ziyarete açık kalacağı belirtilen sergide, en çok beğenilen 12 resmin 2015 yılı takvimi olarak basılacağı açıklandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir