Sempozyum öncesi Medeniyetler Korosu’ndan konser

22 Ekim 2015 Perşembe, 17:49

MANİSA Celal Bayar Üniversitesi’nde (CBÜ) düzenlenen ‘Uluslararası XIX. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nun açılışında, Antakya Medeniyetler Korosu konser verdi.

CBÜ’de düzenlenen ‘Uluslararası XIX. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nun açılışında, Antakya Medeniyetler Korosu sahne aldı. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’ndeki konseri; CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, Anemon Otelleri Onursal Başkanı İsmail Akçura, rektör yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Birol Kovancılar, öğretim üyeleri ile sanatsever, Manisalılar ve öğrenciler de izledi. Üç semavi dinin mensuplarından oluşan ve medeniyetler arasında bir köprü oluşturmak amacıyla kurulan Yılmaz Özfırat’ın şefliğindeki Koro, pek çok dilde ilahi ve şarkılar seslendirdi.

Anemon Otelleri Onursal Başkanı İsmail Akçura’nın katkılarıyla düzenlenen konser öncesi Koro Şefi Yılmaz Özfırat, konuşma yaptı. İnsanların Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi olabileceğini, ancak herkesin tek bir Allah’ın kulu olduğunu söyleyen Özfırat, “Bizler çok özel ve güzel bir ülkede yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmek ve dünyaya göstermek zorundayız. Bu konseri izlediğinizde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan bir kez daha gurur duyacaksınız” dedi. Ardından konsere geçildi. Birbirinden güzel eserler, beğeniyle dinlendi.

Konserin sonunda Anemon Otelleri Onursal Başkanı İsmail Akçura ve Yılmaz Özfırat’a teşekkür belgeleri ve çiçeklerini takdim eden Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, “Terör canımızı yakmaya devam ediyor. Bizim aslında buradaki sözlere, sese, nefese ve saza ihtiyacımız var. Türkiye’nin Antakya Medeniyetler Korosu’na her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Şefimizi ve koronun değerli üyelerini canı gönülden kutluyorum, iyi ki varlar” dedi.

Arkeolojik yönden ülkenin ilklerden bahseden Akçura da, “Gerek arkeolojik, gerekse kültürel yönden dünyada Türkiye gibi bir ülke yoktur. Arkeolojik yönden dünyanın ilkleri bizim ülkemizdedir. Eşitlik esasına dayanan dünyanın ilk yasal anlaşması, günümüzden 3500 yıl önce Anadolu’da yaşayan Hititler ve Mısırlılar arasında yapılmıştır ve bu anlaşmanın orijinal kil tableti İstanbul’da bulunan Eski Şark Eserleri Müzesi’ndedir. Dünyadaki ilk para Manisa Sart’ta MÖ 600’lü yıllarda basılmıştır ve orijinali Manisa Müzesi’ndedir. Dünyanın ilk borsası, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi’dir. Size bu eserlerin orijinallerini getirmek mümkün olmadı ama bu akşam Anemon ailesi olarak, dünyada bir ilki sunmaktan gururluyuz. Bu korodan bir tane daha olmadığı için bize de orijinalini getirmek nasip oldu. Bu koro, topraklarımızdaki farklı ırk ve farklı dinlere mensup insanların, nasıl kardeşçe ve hatta kardeşten öte bir beraberlik içinde yaşadıklarının en güzel örneğidir. Kendileri Avrupa ve Amerika’da verdikleri konserlerle ‘medeniyim’ diyen ülke insanlarına, Anadolumuzda yüzyıllardan beri yaşanan bu beraberliği en güzel şekilde anlatmaktadır. Amacı, insanlarımızı insanlarımızdan ayıran bütün duvarları yıkmaktır” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir