“Roman Kültürü” konulu panel ilgiyle dinlendi

18 Aralık 2014 Perşembe, 12:23

CBÜ Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen “Roman Kültürü” konulu panel, CBÜ Sinema Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Ahmet KİLİMCİOĞLU’nun açılış konuşması ile başlayan panelin moderatörlüğünü Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü Başkanı Prof. Dr. Fatih ŞAHİN yaptı.

Prof. Dr. Ali Ahmet KİLİMCİOĞLU, toplumsal bütünleşme ve barış içinde beraber yaşayabilmenin hepimizin ortak arzusu olduğunu vurgulayarak, “Kültürel farklılıklarımızı zenginlik olarak gören bir anlayışın sonucu bugün bu panelde buluştuk. Son yıllarda bu amaçla pek çok çalışma yapıldı. Hatta devlet organlarının sosyal dışlanmayı önleyici amaçlı ve “Roman Açılımı” olarak kamuoyuna yansıyan çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz. Bu çalışmaların Roman vatandaşlarımızın sorunlarını çözme konusunda daha etkili olabilmesi için biz de üniversitemiz olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek istiyoruz. Üniversitemiz, Manisa yerel kültürüne ve topluluklarına duyduğu saygı ve ilgi çerçevesinde bu tür organizasyonların yapılmasını destekliyor ve destekleyecek. Anadolu’muz bir mozaik gibi yüzyıllarca her kültürden her insana kucak açmış. Amacımız bu hoşgörüyü, bu zenginliği bizden sonraki kuşaklara aktarabilmek” diye konuştu.

Panele Roman Merkezi Federasyonu Başkanı Erdoğan ŞENER ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü’nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Nigar KARACIK konuşmacı olarak katıldı. Romanların tarihini anlatan Erdoğan ŞENER, Manisa’da yaşan Romanların kültürel yapısından ve yaşadıkları sorunlardan bahsetti. Nigar KARACIK ise Çanakkale ilinde yürüttükleri “Rüzgarlı Kentin Roman Çocukları” isimli proje çerçevesinde gerçekleştirdikleri sosyal hizmet müdahalelerini anlattı.

Prof. Dr. Fatih ŞAHİN ise insan hakları ve sosyal adalet bağlamında bir bilim ve meslek alanı olarak sosyal hizmetin, toplumda hiçbir ayrım gözetmeksizin her grubun sosyal refah seviyesinin en üst düzeye çıkarılması konusundaki rol ve fonksiyonlarının öneminden bahsetti.

Katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla devam eden panel, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Ahmet KİLİMCİOĞU tarafından konuşmacıların teşekkür belgesi ve çiçeklerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir