MANİSA TSO’DA MALİYETLENDİRME VE MALİYET MUHASEBESİ YÖNETİMİ SEMİNERİ YAPILDI

04 Aralık 2014 Perşembe, 16:14

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine devam ediyor. Odanın Aralık ayı etkinlik programı çerçevesinde Maliyetlendirme ve Maliyet Muhasebesi Yönetimi hakkında Bilgilendirme Semineri ABİGEM Uzmanı Bağımsız Denetçi – SMMM Esra ŞENGÜL’ün sunumuyla Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binasında gerçekleştirildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Manisa TSO Başkan Danışmanı Güvenç Özer, ‘Günümüz iş dünyasındaki değişim ve gelişmelere bağlı olarak artan rekabetçi dünya ekonomisi içerisinde işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve karlılık hedeflerine ulaşmaları bir hayli zorlaşmıştır. İşletmelerin bu rekabet ortamında  daha avantajlı durumda olabilmelerinin yollarından biri ise  şüphesiz ki üretim maliyetlerini sektör içindeki rakiplerine göre düşük tutmalarıdır. Bu da işletmelerin üretim maliyetlerini doğru bir şekilde tespit etmesi ve bu maliyet üzerine satış fiyatlarını belirlemesiyle mümkündür. Bu noktada işletmelerin, üretim maliyetlerinin en doğru şekilde hesaplanmasını sağlayan maliyetler ile iş süreçleri arasındaki sebep – sonuç ilişkilerini en iyi şekilde ortaya koyan, maliyetlerin daha iyi yönetimine imkan veren maliyetlendirme yöntemlerini kullanmaları rakiplerine oranla kendilerine birçok stratejik avantaj sağlamaktadır. Üretilen mal ve hizmetlerin birim maliyetlerinin hesaplanmasından, stokların değerlerinin saptanmasına, gider kontrolüne yardımcı olunmasından, maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesine, bütçeleme ve planlamaya destek olunmasından, işletmede alınacak kararlara kadar birçok noktada önemli bir role sahip olan maliyet muhasebesi hakkında işletmelerimizin ilgili kademelerinde çalışan teknik ve idari personellerinin bilgi sahibi olmaları ve  yönetim fonksiyonlarını yerine getirirken daha etkili olmalarına yardımcı olabilmek amacıyla bu semineri organize ettik. Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Uzmanı ve Bağımsız Denetçi – Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Esra Şengül’e değerli bilgi ve tecrübelerini bizlere aktaracağı için teşekkür ediyorum’ dedi.

Konuşmanın ardından Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Uzmanı ve Bağımsız Denetçi – Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Esra Şengül, Maliyet ve Yönetim Muhasebe Sistemi, Maliyet Muhasebesinin Tanımı, Önemi ve Amaçları, Giderlerin Saptanması, Giderlerin Gider Yerlerine Dağıtımı, Maliyet Hesaplama Sistemleri, Maliyet Bilgilerinin Raporlanması konularında katılımcıları bilgilendirdi.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir