Karikatür Atölyesinin 4. Yıl Sergisi Açıldı

17 Aralık 2014 Çarşamba, 14:38

Akhisar Belediyesi bünyesinde hizmet veren Sanat Atölyesi’nin ilk kursiyerlerinden Karikatür kursu öğrencilerini hünerlerini sergiledi.

Akhisar Belediyesi Sanat Atölyesi adı altında Karikatür Kurslarının 4. Yılını geride bırakan Karikatür Eğitmeni Sadık Pala önderliğinde açılan sergide kursiyerlerin eserleri ayrıca kitapçık haline getirildi. Akhisar Belediyesi Sanat Galerisinde yapılan sergi açılışı öncesi konuşan Karikatür Eğitmeni Sadık Pala; “karikatür, çizgiyle mizah yapmaktır. Çizgiyi konuşturmasını bilmektir. Çizen çizmekten hoşlanıyorsa, bittiği zaman tat alabiliyorsa, sanırım o çizgilere bakanlarda üzerinde düşünüyor ve sonunda ağızlarında bir tat kalıyordur. Karikatürde önemli olan da budur. Kişiyi düşündürürken güldürmektir. Sanat hayata tutulan bir aynadır. Bu ayna kimi zaman heykel olur, kimi zaman roman, bazen müzik bazen de karikatürdür. Hepsi insanın kendisidir aslında. Özellikle karikatür, günümüzde her zaman, her an karşımıza çıkan, yaygın sanat dallarının başında gelir.

Karikatüre ilgi duyan genç bir kuşağın oluşmasına ve geleceğin karikatür sanatçılarının yetişmesine katkı sağladığına inanarak, bu yıl dördüncü kez Akhisar Belediyesi olarak yaptığımız karikatür atölyemizi tamamlamış bulunuyoruz. Gençlerin yeteneklerini keşfetmek, geliştirmek, yapıtlarını sergileyebilecek ortamları yaratmaktır. Atölyemizde 4 yıldır, 500’den fazla Akhisarlı genç ve yetişkin insanımızı mizahın o sihirli ortamında ağırlamasını bilmiştir. Bu gün ise bu eserleri beğeninize sunuyoruz” dedi.

Her konuşmasında sanata yapılan yatırımın değerinden söz eden Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı; “eğer bir lisan, bir insan ise, sevgili Sadık Pala’nın dört yıllık yürüyüşümüzde, bizlere katkısı tartışılmaz. Tüm mütevaziliği ile bıkıp usanmadan, sevgi ve tutuk ile bize bir dil öğretiyor ‘çizgilerin dili’ bu sayede her gün biraz daha zenginleşip biraz daha güzelleşiyoruz. Biraz daha Akhisar oluyoruz. Ellerinize sağlık” dedi.

Sergi açılış kurdelesi öncesi Karikatür eğitmeni Sadık Pala, 4. Yılı anısına Belediye Başkanı Salih Hızlı’ya portresinden oluşan bir karikatür hediye etti. Sergi açılışı ardından Akhisarlılar sergiyi zevkle izledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir