Bu festival çevre için yapılıyor

18 Kasım 2016 Cuma, 17:44

MANİSA’nın da aralarında bulunduğu 20 ilde eş zamanlı olarak başlayan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali kapsamında 18-20 Kasım tarihleri arasında Manisalılara çevre ile ilgili 30 kısa film sunumu yapılacak.

Sürdürülebilirlik kavramının daha iyi anlaşılması, insanların çevreye olan duyarlılığını artırmak ve çevresel sorunlar ile ilgili yeni fikirler ortaya çıkarmak amacıyla 2008 yılından bu yana düzenlenen Sürdürülebilir Film Festivali’nin 9’uncusu Manisa’nın da aralarında bulunduğu 20 ilde eş zamanlı olarak başladı. Manisa’da bu yıl ilk defa düzenlenen film festivali Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği ve Manisa Girişimciler Derneği (MAGİDER) işbirliğiyle Kültür Sitesi Lale Salonu’nda öğrencilerin katılımlarıyla başladı. Festivalin ilk gününe sivil toplum örgütleri, Manisalı yazarların yanı sıra, ilkokul ile ortaokul öğrencileri de katıldı.

Manisa Çölyak ve Organik Beslenme Derneği Başkanı Halim Şivecan festivalin 2008 yılından beri Türkiye’nin çeşitli illerinde Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ve Kelebek Etkisi Derneği işbirliği ile düzenlendiğini belirterek, Manisa’da ilk defa çevreyle ilgili bir film festivalin düzenlenmesine katkı sağladıklarını ifade etti. Dernek Başkanı Şivecan “Sürdürülebilir bir yaşam ancak hep birlikte mümkün. İçinde yaşadığımız gezegene şekil vermeye gücü yeten bir tür olarak yaşamın serpildiği bir dünya yaratmak bizim elimizde. Şuanki ihtiyacımız ise bunun mümkün olduğunun topyekun bilincine ulaşmak. İşte bu bilincin yaygınlaşmasına ve ihtiyacımız olan yeni hikayenin yaratılmasına katkı vermek üzere, farklı ülkelerden özenle seçilmiş belgesel filmler yüzlerce gönüllünün desteği ile film festivali Manisa’nın da içinde bulunduğu 9 ilde hayata geçirildi” diye konuştu. Film festivalinin 18-20 Kasım tarihleri arasında düzenleneceğini dile getiren Dernek Başkanı Şivecan, 3 gün boyunca Manisalılara ve özellikle öğrencilere toplam 30 çevre ile ilgili kısa film gösterileceğini ve çeşitli söyleşilerin yapılacağını dile getirdi.

Festivalin ilk gününde Manisa ile bütünleşmiş çevreci Manisa Tarzanı’nın konu alındığı ‘Tarzan Kemal’ isimli kısa film ile, yabancı kısa filmler Gölün Kızı, Ortak Bir Halk ve Saraylar Diyarı isimli filmler gösterildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir