BU SERGİDE ‘DEMOKRASİ’ VAR

11 Ekim 2014 Cumartesi, 14:17

DUMLUPINAR Üniversitesi’nin öncülüğündeki ‘Demokrasi Şöleni’ konulu karma yağlıboya, karikatür ve poster sergisi Manisa Kültür Sitesi Lale Salonu Fuayesi’nde açıldı.

Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi (DVİHE) Hibe Programı kapsamında, Dumlupınar Üniversitesi’nin öncülük ettiği ve Türkiye’nin bir çok ilinde sergilenen ‘Demokrasi Şöleni’ konulu uluslararası serginin bu defaki durağı Manisa oldu. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu Fuayesi’ndeki serginin açılışına Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ile bir çok okulun müdürleri katıldı. Serginin ev sahipliğini yapan Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Mercin, serginin amacının toplumda demokrasiyi içselleştirmeye çalışmak, özellikle ortaokul grubu öğrencilerinde demokrasi farkındalığı yaratmak olduğunu söyledi. Doç Dr. Mercin, bugüne kadar Kütahya, Konya, Ankara, Samsun, Erzurum ve Gaziantep’te açtıkları sergiyi yedinci il olarak Manisa’da açtıklarını kaydetti.

Sergide 10 farklı ülkeden 45 yabancı sanatçının toplam 110 yağlıboyu, karikatör ve poster eserlerinin bulunduğunu belirten Doç. Dr. Mercin, “Sanatçılarımız çeşitli ülkelerdeki demokrasilerin nasıl olduğunu ve nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştılar. Kimisi karikatürle, kimisi yağlı boya ve posterle demokrasi anlayışlarını yansıttı. Sergimizi özellikle ortaokul çağındaki çocuklarımızın daha çok görmesini istiyoruz. Çünkü demokrasinin temelden başladığını çok iyi biliyoruz” dedi. Doç. Dr. Mercin, 15 Ekim’e kadar açık kalacak sergiyi gezmeye tüm Manisalıları beklediklerini de söyledi. Doç.Dr. Mercin, açıklamasının ardından katılımcılara sergiyi gezdirerek, tablolarda demokrasinin nasıl anlatılmak istendiği hakkında bilgi verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir