Bilim Sanat Merkezinde bilim şenliği

18 Ekim 2016 Salı, 18:28

Manisa’nın Yunusemre ilçesindeki Hasan Türek Anadolu Lisesi öncülüğünde TÜBİTAK, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nin destekleriyle “Bilim Otobüsü Kalkıyor, Haydi Merak Durağına” isimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği düzenlendi.
Şehzadeler ilçesindeki Bilim Sanat Merkezi’nin bahçesinde düzenlenen şenliğin açılışına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Vali Yardımcısı Sıdkı Zehin, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş, Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Örnek, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Proje Danışmanı Doç. Dr. Yurdanur Akyol, projenin tanımı için yaptığı konuşmada, “TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı; bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, sahne şovları, gösteri, atölye, laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler gibi etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda hazırladığımız proje kapsamında, fen bilimleri, matematik ve sanat dallarında atölyeler, tematik bilim oyunları, bilim şovları, söyleşiler, zeka oyunları ve tiyatro olmak üzere toplam 4 günde 38 farklı etkinlik yer almaktadır. Yaşanabilir bir Dünya için canlı çeşitliliğini tanımak ve onları korumak önemlidir. Bu amaçla sahip olduğumuz biyolojik çeşitliliğin farkındalığını sağlamak projenin ana temalarından biridir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi daha iyi bir geleceğe taşımak, sorunlara çözüm bulma becerilerini geliştirmek, doğaya ve kültürel değerlere duyarlı bir birey haline getirmek biz öğretmenlerin en önemli hedeflerindendir. Hedeflerimize uygun yöntem ve teknikleri geliştirirken hızla değişen dünyaya ayak uydurmak, bilimi yaşam tarzı haline getirmekle olur. Bugün tüm bu hedeflerin başlangıç noktasında olduğumuz için mutluyuz.” dedi.
Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Örnek de Manisa Hasan Türek Anadolu Lisesi olarak Manisa’da bir ilki gerçekleştirmenin gururu ve huzurunu yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye’de TÜBİTAK tarafından desteklenen toplam 37 projeden 13’üncüsü olarak bu projeyi Manisa’da gerçekleştireceğiz. Bu projenin gerçekleşmesinde emekleri olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörlüğüne, katkılarıyla bizleri destekleyen Ege Üniversitesi Rektörlüğüne, sponsorluk görevini üstlenerek büyük bir yükü üzerimizden alan Şehzadeler Belediye Başkanlığımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğümüze, Bornova Belediyesi Mevlana Bilim ve Toplum Merkezine teşekkür ediyorum.”
TÜBİTAK Bilim Şenliğinin Şehzadeler ilçesi için, Manisa için hayırlı olmasını dileyen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik de emeği geçen herkese teşekkür ederek, Şehzadeler Belediyesi olarak kuruldukları günden beri insana yatırımın en büyük yatırım olduğu düşüncesiyle hareket ettiklerini ifade etti.
Konuşmaların ardından, Bilim Şenliğinin açılış kurdelesini kesen Vali Güvençer ve protokol üyeleri öğrencilerin oluşturduğu Bilim Atölyelerini gezerek ilgililerden bilgi aldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir