Başkan Çelik:“İLETİŞİM ÇAĞINDA İLETİŞİMSİZLİK YAŞIYORUZ”

15 Kasım 2014 Cumartesi, 17:57

Şehzadeler Belediyesi, Manisa Araştırma Derneği (Mana-Der) ile ortaklaşa düzenlediği “Son Kale Aile” konulu konferansta “İletişim Çağında İletişimsizlik” konusunu ele aldı. İletişim çağında özellikler aile bireyleri arasında iletişimsizlik yaşandığına dikkat çeken Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, anne babalara önemli uyarılarda bulundu.

Şehzadeler Belediyesi, toplumun en önemli unsuru olan aileyi ayakta tutabilmek için Manisa Araştırma Derneği (Mana-Der) ile birlikte “Son Kale Aile” konulu bir konferans düzenledi. Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Ramiz Şiyak, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Eğitim Bir Sen İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu, Basın İlan Kurumu Müdürü Kenan Tokgöz, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş çocukları ile birlikte katıldı. Konferans lise öğrencisi Okan Gürkan’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılış konuşması yapan Mana-Der Şube Başkanı Şaban Mertyürek, kalabalıklar içinde yalnız yaşamanın, aile içinde bireyselleşmenin ve aile fertlerinden uzaklaşmanın modern çağın en büyük engellerinden biri olduğunu kaydetti.

“ZAMANIN RUHUNU YAKALAMALIYIZ”

Mertyürek sözlerine şöyle devam etti; “Henüz kaybetmediğimiz değerlerin korunması, kaybettiklerimizin tekrar kazanılması için son kaleyi kaybetmemek gerekiyor. Günümüz modern ailelerin en büyük sıkıntısı aynı evin içinde internet aracılığıyla iletişim kurabilen gençler, çocuklar ve yetişkinlerdir. Bu kadar iletişim aracına rağmen ulaşamadığımız gönüller, birbirine ancak bağırarak sesini duyurabilen aile fertleri. Artık sorunlar aile içinde çözülemeyecek boyutlara ulaşmış ve insanlar çaresizdir.  Çare, zamanın ruhunu yakalamaktan geçiyor.”

“İLETİŞİM PROBLEMLERİMİZ HAT SAFHADA”

İletişimin son derece önemli olduğuna vurgu yapan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise,  “İletişim çağındayız, teknolojide son sınırları yakalamış durumdayız. Oturduğumuz yerden dünyanın en uzağındaki bir tanıdığımızla hem sesli hem de görüntülü olarak görüşebiliyoruz. Ama ne yazık ki iletişimle ilgili problemlerimiz hat safhaya ulaşmış durumda. Bir çay ocağında oturduğumuzda dahi 10-15 dakikalık bir sohbetten sonra herkes elindeki telefonları alarak başlıyor sosyal medyada dolaşmaya. Ve bir bakıyorsunuz 4 kişi bir masada oturmuş, hepsinin elinde telefon ve hepsi de hummalı bir şekilde telefonla uğraşıp duruyor. Nerede iletişim, nerede sohbet… Buna bir çözüm bulmalıyız” diye konuştu.

“İLK YURTDIŞI ZİYARETİMİ FİLİSTİNE YAPACAĞIM”

Başkan Çelik sözlerine Anadolu coğrafyasındaki zulümü anlatarak devam etti;  “Böyle bir coğrafyada, böyle bir şehirde yaşıyorsak, dünyanın neresinde olursa olsun zulüm varsa, kan varsa, gözyaşı varsa bu bizi asla ilgilendirmez diyemeyiz. Çünkü bu şehir, tarihe yön vermiş olan, adalet ve medeniyet götürmüş olan şanlı ecdadının, Şehzadelerin, Fatihlerin, Kanunilerin yetiştiği bir şehirdir. İnancımız, medeniyetimiz ve tarihimiz yeryüzünün neresinde olursa olsun akan kana müdahaleyi gerektirir. Hamdolsun bizim inancımız tamdır. Bugün zulümleri zirve yapanlar, bugün çok güçlü görünenler gün gelecek ve inşallah akıttıkları kan ve gözyaşında boğulacaktır. Biz buna yürekten inanıyoruz. Bu inançla dur durak bilmeden çalışıyoruz. Ben belediye başkanı olarak ilk yurtdışı ziyaretimi Mescidi Aksa’ya gerçekleştireceğim. Bunun için mutluluk duyuyorum. Filistin’deki kardeşlerimize sizin selamlarınızı, dualarınızı götüreceğim. Mescidi Aksa özgür olacak. Sisiler kahrolacak. Zulümler bitecek. İletişimin bittiği, iletişim problemlerinin olmadığı, yaradan ile kul arasında en sağlıklı iletişimin kurulduğu güzel günleri göreceğiz inşallah.”

ÇAMLICA ANNE VE BABALARI UYARDI!

Konuşmaların ardından Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca, “İletişim Çağında İletişimsizlik” konusunu anlattı. Her çocuğun kendi çağın şartlarına göre yetiştiğine dikkat çeken Çamlıca, “Çocuklarla nasıl iletişim kurulacağını veliler kendileri bulmalıdır. 5 yaşında babası gitti diye ağlayan bir çocuk, 10-15 yıl sonra babası eve geldiği zaman odaya kaçıyor. Bunu çok iyi düşünmek, sorgulamak gerek.  Anne ve babalar kendi çocukluğunu unutuyor. Hepimiz aynı yollardan aynı dönemlerden geçtik. Bizim şartlarımız, şimdiki zamanın şartlarına göre daha kolaydı. Şuan imkanlar fazla, çocuğun meşgul olabileceği, ailesini unutturabilecek bir sürü tehlike var. Ne istediyse yaptım demekle olmuyor. Çocukların sevgiye muhabbete ihtiyacı var. Aileler çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamaktan vazgeçmeli. Çocuklar, bizim çocuklarımız, tertemiz yalansız.. Anne ve baba çocuk için en büyük rol model. Bu yüzden çocuğunuzun yaptığı hatalar sizin hatalarınız, başarılar da sizin başarılarınız. Sizden ne görürse, aynısını kendi hayatına da yansıtacağını unutmayın” diye konuştu. Çamlıca, konferansı tüm çocukları sahneye davet ederek tamamladı. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Eğitimci-Yazar Sait Çamlıca’ya teşekkür plaketi takdim etti.B

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir