UMRUMDAYDI SANKİ

14 Ocak 2014 Salı, 19:10

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo’nun resim yaptığı Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yaptığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürülsün ki gökteki ve yerdeki herkes durup burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.’ Martin Luter King Martin Luter king değil de bir başkası da söylese altına imza atılacak bir söz, üzerine sadece köşe yazısı değil belki günlerce konuşulması gereken bir cümle. İşini iyi yapmak! İşin ile hayatlara yeni bakış açıları yeni pencereler açmak. Hayatlara umut katmak, bulunduğun alana yeni şeyler getirmek. Kimseden emir almaksızın , kimsenin malı olmaksızın işini bağımsız ve bir o kadar da özgürce yapabilmek.

Ayşeler ne der Aliler kızar mı ? diye düşünmeden işini yapmak… İşini iyi yapmak! Kimseye bağlı kalmaksızın bugüne düne ve geleceği düşünerek işini yapmak. Zor tabi kolay değil ! bu kadar insan işini sanki ölesine yapar gibi yaparsaya alışmış bir toplumda , birinin çıkıp işini iyi yapmaya çalışması bazen delimi ne dedirtecek kadar zor… Bazen düşünürüm her dönemde yeni şeyler yapmaya çalışanlara,kalkanlara kral çıplak diyenlere toplumun büyük olasılıkla karşı çıktığını .

Belki de başta , en yakınında bulunanlar. İşini iyi yapmak! Kendinden bile bağımsız işini iyi yapabilmek… Dedikodulara burun kıvırarak yolunda gitmek sadece doğru bildiği yolda değil , sentezlerle geçmişten ders alarak işini yapmak… Geleceğe taşınmak, düne güne bakarak yön bulmak … Bir fotoğraf hafızamda yer etti… İstanbul da bir kadın denize karşı köpeklere yemek veriyordu , (biliyorsunuz belki önüme gelen ilginç bulduğum şeyleri fotoğraflamak “an itibari ile” yazarak facebookta paylaşma adetim oldu son zamanlarda) o kadını da fotoğraflamıştım ve kadın o anda bana doğru dönmüştü deklanşöre basmıştım telaşla kadına “özür dilerim izniniz olmadan çektim” demeye yeltendim , daha sözüm bitmeden bayan bana dönmeden işine devam eder iken; “ umurumdaydı sanki” demişti. Ne muhteşem iki kelimeydi, kadının yaptığı işin dışında hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu , ben kimdim ki ne yaparsam yapayım onun umurunda değildim. Şaşırdım bu nasıl bir laftı “ Umurumdaydı sanki !” bence muhteşemdi.

O fotoğraf sanıyorum hayatım boyunca aklımdan gitmeyecek … İşini iyi yapmak ! “Umurumdaydı sanki” demek Bu ne güzel bir bahtiyarlık. İşini yaparken müdahaleler konusunda bende “Umurumdaydı sanki” demeye başlıyorum gibi geliyor . Eyvallah

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.