Şakir Koruk’un kaleminden; Hayırsever Cemal Ergün’ün ardından

01 Şubat 2018 Perşembe, 17:38

Merhum Cemal Ergün ile yıllar önce uzun bir röportaj yapmıştım. Hem yerli sermaye ile Türkiye’deki ilk sanayi bölgesi olan Manisa OSB’nin, hem de Uncubozköy Mahallesi’nin nasıl kurulduğunu anlatmıştı. Manisa’ya yön veren önemli iki gelişmenin, ikisinde de onun imzası vardı.

Üstelik Manisa’nın değişmeyen vergi rekortmeniydi.

Uncubozköy’e arsasıyla beraber bir okul kazandırdı. Daha sonra yetmedi oraya ek bina yaptırdı. Cemal Ergün ayrıca iki adet park, bir anaokulu ve üst geçit hediye etti Manisa’ya.

Mahalleye yapılacak kamu yatırımları için arsa bağışları yaptı. Babasıyla birlikte zahirecilik yaparak başladığı iş yaşamında, çok çalışkan biri olarak tanınırdı.

Dahası Cengiz Ergün gibi bir evlat yetiştirdi. O evlat ki bugün Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kurucusu ve 17 ilçesiyle birlikte bütün Manisa’ya kamu yatırımı, hizmet ve adalet götüren bir yapının başkanı.

Cemal Ergün, 1926 yılında doğdu, 2016’da hayata gözlerini yumdu. Allah hayırlarını ve hizmetlerini kabul etsin, mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın.

***

İşte böyle bir insandı Cemal Ergün. Örnek bir şahsiyet.

Şimdi bir başka örnek şahsiyetin faaliyetinden sözetmek istiyorum.

Cemal Ergün ismi Uncubozköy’deki bir caddeye verildi. Meclis kararı 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Ve ardından ne oldu biliyor musunuz? O caddedeki aydınlatma direkleri söküldü, cadde boydan boya zifiri karanlığa gömüldü. Bu işin sahibi Yunusemre Belediyesi. Dolayısıyla Başkan Mehmet Çerçi imzasıyla yapılan bir iş.

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün anlattığına göre, tasarruf gerekçesiyle o direkler sökülmüş. Yerine yenileri yapılacakmış. İyi de bu caddenin aydınlatma direkleri daha üç yıl önce modernize edilmemiş miydi?

Bu mudur tasarruf? Yaz boz tahtası mı bu? Başkanlardan birinin yaptığını, diğeri sökecek ise ne kıymeti var yapılan işin.

Başkan Ergün, Başkan Mehmet Çerçi’nin yaptığı bu hamleyi “bel altı siyaset” örneği olarak niteliyor.

Sizce de haklı değil mi?

Siyaset bu kadar mı ucuzladı?

Cengiz Ergün siyasi rakibiniz olabilir. 2019’da onunla yarışma hesapları da yapıyor olabilirsiniz? Ancak Cengiz Ergün’e, merhum babası Cemal Ergün üzerinden vurmak, ne kadar makul kabul edilebilir?

Manisa’ya bunca eser kazandırmış, defalarca vergi rekortmeni olmuş birinin ardından bu bu şekilde mi hamleler üretilmeliydi?

 

SİYASİ İTTİFAK

Geçen hafta da yazmıştım. AK Parti ile MHP’nin önümüzdeki 6 yılı kapsayacak köklü bir ittifak çalışması içine girdiğini Türkiye’de duymayan kalmadı. İttifak komisyonunun faaliyetleri, bu konudaki açıklamalar ve kulislere sızan bilgiler tv kanalarrında bangır bangır yayınlanıyor.

Yerel seçimlerin de bu ittifakın çerçevesi içinde kaldığını Türkiye’de haberlere kulak veren herkes biliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ittifakın yerel seçimleri kapsadığına dair defalarca açıklama yaptı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan parti içine yönelik bu konuda keskin bir mesaj da verdi. “İttifak konusunda her kafadan ses çıkmasın”

O gün bugündür yetkili isimler dışında bu konuya dair açıklama yapılmıyor.

Ancak Manisa’da ilginç bir gelişme yaşandı. AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli, ittifakın yerel seçimleri kapsamayacağını, genel seçimlerle sınırlı olacağını, Manisa’da da AK Parti ve MHP’nin ortak aday çıkarmasının söz konusu olmayacağını söyledi.

Başkan Mersinli bu açıklamayı Cumhurbaşakın Recep Tayyip Erdoğan’ın uyarısına rağmen yaptı. (Haberi gazete manşetinde gördüğümde, Berk Mersinli inşallah ittifak konusunda açıklama yapmaya yetkili bir isimdir, diye düşündüm.)

***

Şimdi Berk Mersinli’nin bu hamlesini analiz edelim.

  • Görülen o ki Başkan Mersinli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Genel Merkezi ile ittifak konusunda aynı görüşleri paylaşmıyor.
  • Ve yine görülen o ki, Başkan Mersinli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısını hafife alıyor.
  • Dahası eğer yerel seçimlerde bir ittifak olur ve bu çerçevede Manisa’da iki parti tek bir aday çıkarır ise hele hele bu aday Başkan Mersinli’nin istediği aday olmaz ise Mersinli partideki görevini sürdürmek istemeyecek.
  • Aksi halde AK Parti İl Başkanı Mersinli de Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün gibi bu konuya dair Ankara’dan çıkacak her türlü karara uyacağını ve saygıyla karşılayacağını söylemez miydi?

 

Başkan Mersinli sevdiğim bir isim. Bulunduğu noktaya tırnaklarıyla kazıyarak geldi. Siyasette hep teşkilat görevleri yüklendi sırtına. Başarılı bir başkan olarak değerlendiriyorum. Yanlış anlaşılmalar ve yorumların önünü tıkamak için bu konuyla ilgili ikinci bir açıklama yapmasının uygun olacağı kanaatindeyim.

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir