Şakir Koruk yazdı; ‘Seçmene ince ayar’

12 Nisan 2018 Perşembe, 19:22

AK Parti Manisa’da 17 ilçeden, 11’inde belediyeye hakim. Tuhaf ama tablo böyle iken Büyükşehir Belediyesi’nde MHP’li başkan var. Diğer taraftan Büyükşehir meclisine AK Parti hakim. Demek ki; Manisa seçmeni AK Parti’ye, 2014’te inceden bir ayar vermek istemiş.

Peki bu ince mesaj ne kadar algılandı?

Seçmenin ince ayarı ile Manisa AK Parti’de ne değişti?

Son meclis toplantısından bir örnek.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, meclisten borçlanma yetkisi istedi. AK Parti Grubu “Hayır” dedi. MHP, CHP ve bağımsız meclis üyelerinin “evet” oyları yeterli olmadı.

Sonuç; Halen sahada pek çok yatırımı sürdüren MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi kaynak bulamadı. Eğer şu günlerde çare bulunmazsa bu yaz asfalt bile atılmayacak. Tam da seçim yılı. Ne kadar da manidar değil mi?

Demek ki Manisa AK Parti için muhalefet yapmak bu kadar kolay.

  • Para musluklarını kıs,
  • Seçtiğimiz başkanı hem mecliste, hem Ankara’da engelle,
  • Bütün hizmet ve yatırımları durdur.

Manisalı seçmen AK Parti’den bunları istemiş olabilir mi?

Kesinlikle hayır. Manisalı, hizmet ve hizmette yarış istiyor. Paranın kuruşunu hesap eden, yemeyen yedirmeyen başkan istiyor. Başkan Cengiz Ergün’ün de söylediği gibi. Çok bilinçli bir seçmen kitlesi var Manisa’nın. Koyun benzetmesini kesinlikle yapamazsınız.

Hal böyle iken; AK Parti’nin izlediği stratejinin sizce ne mantığı olabilir?

Cevap çok basit.

Onlar da bu yolla seçmene ayar veriyor. Ayara ayar. 2014’te Cengiz Ergün’e oy veren, vermeyen herkes cezalandırılıyor.

-Başkanı belki siz seçebilirsiniz ama biz istersek, siz hizmet alırsınız. Ve bizi yerelde iktidara getirmediğiniz sürece, yerel hizmet alamayacaksınız.

Bilerek yada bilmeyerek Manisa AK Parti’nin seçmene verdiği mesaj bu.

***

Diğer taraftan 28 Nisan’da MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli Manisa’ya geliyor. Cengiz Ergün başkanlığındaki Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Manisa Merkez, Akhisar, Soma ve Sarıgöl ilçelerindeki hizmetlerin açılışlarını yapacak. 207 projenin açılış ve temel atma töreni olacak. Projelerin toplam yatırım tutarı 1 milyar, 402 milyon lira.

Yatırımların tutarına bakılacak olursa, Cengiz Ergün’ü durdurmanın o kadar da kolay olmadığı görünüyor.

Bir diğer not. Devlet Bahçeli MHP’nin yerel seçim startını Manisa’dan başlatıyor. Hem Bahçeli, hem de Cumhurbaşkanımız Erdoğan, ittifakın yerel seçim sürecinde zarar görmesini istemiyor. Bunu açıkça beyan ettiler.

 

Zaten Cumhurbaşkanımız Erdoğan da Manisa’ya geldiğinde onca AK Partili belediye durur iken Cengiz Ergün başkanlığındaki MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etmemiş miydi?

Bütün bunlar alt alta konulduğunda Cengiz Ergün’ün Ankara üzerindeki stratejik önemi ortaya çıkıyor.

Çünkü yerel aktörler bakımından ele alındığında Cengiz Ergün, ittifakın Manisa’daki performansını belirleyecek tek unsur.

Hüseyin Tanrıverdi, Selçuk Özdağ, Murat Baybatur, Mehmet Çerçi. Hatta Bülent Arınç’ı da ekleyebilirsiniz bu listeye. Bu isimlerden herhangi biri ittifakın Manisa’da alacağı oy oranını eksi yada artı yönde etkileyebilir mi?

Ama Cengiz Ergün öyle mi? O, parti oylarına büyük ölçüde bireysel oylar ekleyebilen siyasi bir aktör. Bunu geçmişte gösterdi. Yukarıda saydığım isimlerin parti oylarını dahi toparlayabileceğine kim garanti verebilir?

Ankara’dan bakıldığında Manisa’daki bu gerçek görülmüyor mu zannediyoruz?

Hal böyle iken yerelde Büyükşehir yatırımlarını durdurma eğilimindeki Manisa AK Parti’nin, doğru  stratejinin ne olduğunu kendi içinde tartışması sizce de gerekmiyor mu?

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.