Şakir Koruk yazdı; ‘Manisa’da seçim sonuçları’

17 Mayıs 2018 Perşembe, 16:11

Seçim sonuçları ne olur bilinmez, ancak bilinen şu var ki Manisa’da Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili seçim sonuçları arasında ciddi farklılıklar ortaya çıkabilir. Daha önce hükümetin kurulması ve istikrarın devamı, milletvekili sayısına bağlıydı. Şimdi iş değişti. Ve Manisa, bu değişime en hızlı ayak uyduracak seçmen yapısına sahip illerden biri.

***

24 Haziran’da ne olacağını anlamak için Manisalı seçmenin geçmişte ortaya koyduğu reflekslere göz atmakta fayda var.

Önce Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Son Cumhurbaşkanlığı seçimi Ağustos 2014’te yapıldı. Manisa’da o seçimi Ekmelettin İhsanoğlu %48 ile kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan %46, Selahattin Demirtaş  ise % 5 oranında oy almıştı.

Bu seçimde MHP, İhsanoğlu tarafındaydı. Peki tersi bir durumda (yani bugün) ne olacak? Tahmin etmek güç. Ama bakabileceğimiz bir yer var.  Son referandum sonuçları.  EVET %45, HAYIR %54.

Tabi bugüne kadar ki seçimlerde İYİ Parti fonksiyonu yoktu. Ama yine de Cumhurbaşkanlığı seçiminde İYİ Parti’nin alacağı oy oranının % 54’lük dilimin içinde olacağını ve bu pastayı CHP-İYİ PARTİ ve HDP’nin paylaşacağını düşünebiliriz.

Bakalım bu pasta dilimi Manisa’da büyüyecek mi, küçülecek mi? Bugüne kadar ki rakamlar bize bu dilimin bugüne kadar pek değişmediğini gösteriyor.

***

Gelelim milletvekili seçimine. Manisa’da hesaplar bir hayli karışık. 2014 yerel seçiminde AK Parti’nin Büyükşehir’de aldığı oy oranı % 36 idi. Yerel seçimi örnek alıyoruz. Çünkü bugün ilk kez milletvekili seçimi, yerel seçim gibi olacak. Hatta yerel seçimdeki belediye meclis üyeliği yada il genel meclis üyeliği seçimine benzetebiliriz.

Diğer taraftan 7 Haziran 2016 seçiminde de AK Parti’nin oyu % 36 idi. Yani AK Parti’nin Manisa’daki en dip potansiyeli % 36. Dahası İYİ Parti faktöründen dolayı bu oranın biraz daha düşebileceği ihtimali Manisa’da sürpriz değil.

CHP cephesine döndüğümüzde fotoğraf gayet net görülüyor. Haziran 2016 ve Kasım 2016 seçimlerinde bütün partilerin aldıkları oy oranları artı veya eksi yönde değişiyor. Ancak CHP seçmeni genel seçimlerde Manisa’da sabit bir görüntü ortaya koyuyor.% 29. Ancak İYİ Parti faktörü Manisa’da, az da olsa CHP’yi de etkileyebilir.

Gelelim Manisa’daki MHP – İYİ Parti ilişkisine. Aslında yakın geçmişimizde bunun bir örneği var. Genç Parti’nin de yarıştığı 2002 seçimleri. O seçimde Genç Parti Manisa’da % 9, MHP % 8 oranında oy almıştı.

2002’den önceki seçim 1999’da yapıldı ve MHP Manisa’da % 21’lik oy oranı ile DSP’den sonra ikinci büyük parti oldu. Bu oran MHP için Manisa’da rekordu. Bu rekor daha sonra % 24 ile 7 Haziran 2016’da kırıldı. Bundan üç ay sonraki seçimde ise MHP’nin oyları % 18’e düştü. MHP’nin kayıp 5 puanı o seçimde AK Parti’ye eklendi. Tabi buradan MHP ve İYİ Parti’nin Manisa’daki oy potansiyelinin, en az % 18, en çok % 24 olduğu gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Görüldüğü gibi MHP’nin Manisa’da çok değişken tercihler ortaya koyan bir seçmen yapısı mevcut.

2002’de, MHP – Genç Parti seçmen bölünmesinde bir önceki seçime göre, kayıp % 4’lük kesimin AK Parti’ye gittiği görülüyor. Hatırlanacak olursa % 5’te Kasım 2016’da AK Parti’ye destek için gitmişti.

Bugün de benzer bir tablo var. 24 Haziran’da MHP’ye oy veren seçmenler, Cumhur İttifakına oy vermiş, iktidara güç vermiş olacaklar. Meseleye bu açıdan bakıldığında 2016 ve 2002’deki kayıp 5 puanın tekrar MHP saflarına döneceği, İYİ Parti ile ayrışmanın geçen seçim MHP içinde kalan % 18’lik dilim içinde olacağı düşünülebilir.

****

Tabi her seçim kendi koşulları içinde ayrı ayrı değerlendirilmeli. Çünkü seçimden önce bütün sandıklar boştur. Bunu unutmamalı. 2002 seçimlerine göz atacak olur isek bütün tahmin ve anketlerin yanıldığını, nice parti ve liderlerin bir gecede sandığa gömüldüğünü hatırlarız.

O yüzden geçen seçimde bu parti şu kadar oy almıştı, bu seçimde bu oran şöyle olur gibi yorum yada benzetmeler, belki bize fikir verebilir ama bunlar her zaman doğru tahminler olmayabilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir