Profosyonel Satışçıların Gizli Silahı : Öğle Yemekleri

02 Mart 2017 Perşembe, 21:10

Müşterilerinize satış yaparken daha olumlu cevap almak ister miydiniz ? Daha başarılı satış tecrübesine kimse hayır demez. O halde müşteri ile olan randevu saatlerinize bir de psikolojik bakış atalım. Yapılan bazı araştırmalar günün farklı saatlerinde aynı durumla ilgili farklı farklı kararlar alındığını gösteriyor. O zaman kemerleri bağlayın bir göz atalım.

Ben Gurion üniversitesinden bazı araştırmacılar 2 farklı yemek molasında hakimlerin verdiği kararları incelemiş. % 76 olarak olumlu kararların öğle molasından sonra olduğu ortaya çıkıyor. Buna neden olan etkenler öğlenleri yorgunluğun daha az olması, stresin daha az olması ve beynin salgıladığı bazı hormonların öğlenleri salgılandığı ortaya çıkıyor. Sabahları insanın afyonu patlamamış olur genelde, akşam ise insanlar yorgun olur. O yüzden öğlenleri iş yemekleri için tam ideal bir saattir. İnsanın negatiften en uzakta olduğu saatlerde iletişimcilere göre öğlenleridir aslında.

Bu araştırmadan sonra yabancı satış eğitmenleri bu araştırmayı referans alarak eğitimlerine kattılar. Yabancı bazı ilaç firmaları ise bu yöntemle satışlarını inanılmazın üstünde arttırdı. Bizim sözde satış guruları ise hala satışçılara “ısrar” gibi itici kavramları öğretiyorlar. Satıcı ve dilenci arasında bir fark olmalı. Siz onları dinlemeyin. Görünen köy kılavuz istemez.

Satışta önce özgüveniniz olmalı daha sonra ise bu gibi anlattığımız gizli silahlarınız olmalı. Çok konuşmakla müşteri ikna etmek diye bir kavram yoktur olamazda. Pazarlama bir insanın cebindeki parayı alma sanatıdır gevezelik sanatı değildir. Genelde bunu anlattığımızda genç olanlar “karşı cinsle olan iletişime faydası olur mu ? ” diye sorar. Evet olur. Başarılı bir hayat için beyninize yatırım yapın. Sağlıcakla

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir