Muzaffer Yurttaş: Soma için Seferber Olundu

30 Haziran 2014 Pazartesi, 11:49

Öncelikle Manisa ilimizin Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve sabır, madenden sağ olarak çıkarılan madencilerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

1.Devletin tüm imkanları seferber edildi:

13 Mayıs 2014 Salı günü saat 15.10 da Soma ilçemizde meydana gelen kazayı haber alır almaz, Sayın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız, Sağlık Bakan Yardımcımız, Çalışma Bakan Yardımcımız, AFAD Başkanı ve milletvekillerimizle birlikte kazanın olduğu bölgeye intikal ettik. 6 gün boyunca tüm çalışmalara yakından şahit olduk.
Kaza anından itibaren devletimizin tüm imkanları madencilerimizi kurtarmak için seferber edildi. Arama ve kurtarma çalışmalarını en güzel şekilde gerçekleştiren, duyarlı ve samimi bir şekilde görevini yapan herkese (UMKE, AFAD, Sağlık Bakanlığı, Özel ve TKİ Kurtarma Ekiplerine) teşekkür ediyorum.
Arama kurtarma çalışmalarında 2743 personel, 258 kara aracı, 9 hava aracı görev yapmıştır. Hastanelerimize sevk edilen 145 hastanın 85’i yatarak tedavi görmüş ve tüm hastalarımız taburcu edilmiştir. Madende bulunan 787 işçinin 486’sı kurtarılmış, 301’i tüm gayretlere rağmen kurtarılamamıştır.

2.Sosyal Güvenlik Kurumu aylık bağlama çalışmaları:
Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin başvurularına bakmaksızın tek tek her ilde ailelere ulaşarak çalışma ve emeklilik bilgilerini çıkardı. 27/05/2014 tarihi itibarıyla kazada hayatını kaybeden madencilerimizden 234’ ünün toplam 580 hak sahibine ölüm aylığı, 253’ ünün toplam 630 hak sahibine ölüm geliri ve 301 madencimizin tamamı için 415 TL ’lik cenaze yardımı işlemleri tamamlanmış olup, aylık ve gelir bağlanamayan 67 kişinin hak sahipleri ile ilgili yasal düzenleme beklenmektedir.
Ölüm geliri ve ölüm aylığı bağlanan hak sahipleri bağlanan aylık ve gelirlerini Haziran ayının 17’ sinden itibaren en yakın PTT şubelerinden, cenaze yardımlarını ise 02/06/2014 tarihinden itibaren en yakın Ziraat Bankası şubelerinden alabileceklerdir.

3.Ailelere acil yapılan ödemeler:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kriz Masası oluşturmuş, ailelere tek tek ulaşılarak eş ve çocuklarının durumu, okul durumları, borçları, ihtiyaçları, kira ve benzeri durumları, sosyal durumları, sorun ve talepleri çıkartılmıştır. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından gerekli kaynak planlaması yapılarak şehit ailelerine acil yardım olarak hane başına 1.000 Türk lirası ve iaşe paketi dağıtılmak üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına toplam 1.300.000 Türk Lirası aktarılmıştır. Ayrıca SGK tarafından her aileye 450 TL acil yardım yapılmıştır. Sosyal ve psikolojik destek amacıyla psikiyatrist ve psikolog ve sosyal çalışmacılar gerekli desteği sağlamaktadırlar.

4.AFAD Yardım Hesabında 21 milyon TL toplandı:
Başbakanlık tarafından AFAD tarafından oluşturulan hesapta 23 milyon 130 bin TL (eski para ile 23.1 trilyon) toplandı. Bu paralar 301 maden şehidinin yakınlarına ve maden faciasında mağdur olanlara harcanacaktır. Toplanan paralar son kuruşuna kadar ülkemizin neresinde yaşarsa yaşasın bu ailelere eşit ve adil şekilde ulaştırılacaktır.
Soma felaketinde hayatını kaybeden işçilerin aileleri için TOBB’un öncülüğünde başlatılan yardım kampanyası çığ gibi büyüdü ve toplam 16 milyon 838 bin 164 TL’ye ulaştı.

5.Her maden şehidi ailesine bir ev yapılacak:
Her maden şehidinin ailesi için Soma’da arsası Soma Belediyesi tarafından verilen alana birer daire yapılacaktır. Bu daireleri kişiler oturmak, satmak veya kiraya vermekte serbest olarak kullanabileceklerdir.

6.Kapatılan ocaklardaki işçilerin ücretleri garanti altına alındı:
İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olarak gerekli tedbirleri almayan kömür ocaklarında üretim durdurulmuştur. Mecliste yapılan düzenleme ile üretimi durdurulan ocaklarda çalışamayan işçilerin ücretleri işveren tarafından ödenmediği takdirde İşsizlik Fonu tarafından işçilere ödenecek ve işverenden faizi ile birlikte devlet tarafından tahsil edilecektir.

7.Torba Yasada işçilerle ilgili düzenlemeleri yapıyoruz:
Soma’da meydana gelen maden kazası ile ilgili olarak;
1-Hayatını kaybeden madencilerimizin Kuruma olan her türlü borçları terkin edilerek borcundan dolayı aylık bağlanamayan 67 madenci yakınlarına aylık bağlanması,
2-Ölüm aylığı için gerekli olan 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartı kaldırılarak hayatını kaybeden madencilerimizin yakınlarına ölüm aylığı bağlanması,
3-Madencilerimizin anne-babalarına aylık bağlanması için gereken muhtaçlık şartı kaldırılarak anne-babalara aylık bağlanması,
4-Madencilerimizin yakınlarından birinin kamuda istihdam edilmesi sağlanacaktır
5-Madencilerin emeklilik yaşı 55 den 50’ye düşürülecektir. Haftalık çalışma saatleri 45 den 36 ya düşürülmeye çalışılmaktadır. (Görüşülen işçiler günlük yedi buçuk saatlik çalışmanın devam etmesini ancak hafta sonu cumartesi ve Pazar günü olmak üzere tatil günlerinin iki güne çıkarılmasını talep etmektedirler)
6-Madenlerde çalışanların tatil günlerinin de yıpranmaya dahil edilmesi planlanmaktadır. Maden işlerinde yıpranma fiili çalışmaya verilmektedir. Bu nedenle tatil günlerinde işçiler yerüstünden gösterildiğinden yıpranma alamamaktadır. Değişiklikle, maden yeraltı işlerinde çalışanların hafta tatili, genel tatil, ulusal bayram, yıllık izin, sıhhi izin, eğitim ve kurs sürelerinin de yeraltında çalışılıyormuş gibi SGK’ya bildirilerek bu sürelerde yıpranma verilecektir. Bu şekilde her yıl için ortalama 86 gün fiili hizmet karşılığı 43 gün ilave yaştan indirme hak kazanılacaktır. 20 yılda yaklaşık 2,4 yıl çalışma süresine ilave ve yaştan indirim alacaktır.

8- Soma Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu Kuruldu:
Meclisimizde değişik siyasi partilerden oluşan 17 kişilik araştırma komisyonu kurularak hızla çalışmalarına başlamıştır. Önce Soma ziyaret edilerek gerekli çalışmalar yapılmış ardından Zonguldak Taş Kömürü İşletmelerine ait madenlerde incelemelerde bulunulmuştur. Yapılan çalışmalar hakkında Cumhurbaşkanımız ziyaret edilerek bilgiler verilmiştir. Komisyonumuz kurum ve kişileri Ankara’da dinlemeye devam etmektedir. 3-4 ay süre içinde sonuçlar ortaya konacaktır.
Ben inanıyorum ki, komisyonumuz tüm karanlıkta kaldığını düşündüğümüz noktalara ışık tutulacak, kamu vicdanını tatmin edecek sonuçlar ortaya çıkana kadar çalışmalarına devam edecektir. Ucu kime ve nereye varırsa varsın sonuna kadar ciddi, kararlı ve titiz bir çalışma ortaya konulacaktır.
Bu kaza neden oldu? Kimlerin ihmali ve kusuru var? Bir daha benzer acılar yaşamamak için ne gibi önlemler ve tedbirler almalıyız? Bütün bunlar ortaya konulmalıdır. Sektörün temsilcileri, işçi temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, uzmanlar, mağdurlar, görevliler ile görüşülecek ve alınması gereken tedbirler ve öneriler ortaya konulacaktır.
Dünyada madencilikte ileri teknolojiyi kullanan ülkelerdeki örneklere bakılarak modeller ortaya konulacaktır. Bilimsel verilere ve objektif kriterlere dayalı öneriler oluşturulacaktır. Komisyonun hayırlı çalışmalar yapacağına inanıyorum. Kamuoyunda komisyonumuzdan büyük bir beklenti bulunmaktadır. Basının, mağdurların ve yakınlarının, halkımızın gözü komisyonumuz üzerinde olacaktır. Çalışmalarımızı kılı kırk yararak yürüteceğimizden herkes emin olmalıdır.

9- Esnaf için faizsiz kredi sağlanacak:
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Soma ve Kırkağaç’ta yaşanan olumsuz ekonomiyi düzeltmek için KOSGEB vasıtası ile ihtiyaç duyan esnafın yararlanması için 50.000 TL’ye kadar sıfır faiz ile 12 ay ödemesiz, 36 ayda 3’er ay ara ile ödemeli kredi vermek için çalışmaları başlatmıştır. Böylelikle esnafımızın da elinden tutulmuş olacaktır.

10- Diğer yapılanlar ve planlananlar:
Soma Spor’a destek verilerek elinden tutulacaktır. Soma’da yapımı devam eden 300 yataklı devlet hastanesi kısa sürede bitilerek hizmete açılacak ve bu hastane bünyesinde Yanık Ünitesi de bulunacaktır. Soma’da Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması kararı alınmıştır. Okulların ve diğer kurumların iyileştirilmesi ve yapımı ile ilgili de çalışmalar yürütülmektedir. Soma’ya bir fakülte kazandırılması planlanmaktadır. Darkale Köyü’nün turizme kazandırması sağlanacaktır.
Her maden kazasından sonra madenlerin kapatılmasını isteyenler olacaktır. Ancak madenlerin kapatılması çözüm değildir. Gelişmiş ülkelerde en güvenilir yönetmelerle nasıl maden çıkarılıyorsa aynı yöntemlerle madenlerimiz çıkarılmalıdır. M Kemal Atatürk “Memleketimiz baştan sona kadar hazinelerle doludur. Biz o hazineler üzerinde aç kalmış insanlar gibiyiz. Hepimiz bütün bu hazineleri meydana çıkarmak, servet ve refahımızın kaynaklarını bulmak göreviyle yükümlüyüz” diyor. Gerekleri yerine getirmeyenlerin gözünün yaşına bakılmamalı ama madenciliği yok etmek üzerine kurulu bir kısır düşünceye de kapılmamak zorundayız.
Savsaklama, ihmal, göz yumma, hatalara tolerans gösterme gibi çağdaş olmayan alışkanlıkları artık ülke bünyesinden atmanın zamanıdır. “Bize bir şey olma” yanılgısını üzerimizden atarak, her türlü tedbiri alarak yürümenin zamanıdır.
Felaketler karşısında birleşen, bugün tümünün gönlü kırık insanımızın, bu hasleti normal zamanda, her daim sürdürmesi de elzemdir. İktidarı, muhalefetiyle, benzer ya da farklı görüşlüleriyle hepimiz; Türkiye’ adlı zengin madende ve aynı vardiyada, yan yana kazma sallamaktayız. Maden patlarsa hepimiz yanarız. Gelecekte “keşkelerle” avunmamak için bu fırsatı değerlendirmeliyiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.