GENÇLİĞİN AYAK İZİ

22 Aralık 2013 Pazar, 01:20

Genç olmak kadar güzeli var mıdır sorusuyla başlamak istedim yazıma…Sizlerin cevaplarını duyar gibiyim satırlarımı çoğaltmaya devam ederken..Tabiri caiz ise bir bulutun en taze yağmuru gibidir gençliğimiz.Yağdıkça ıslanırız ama gökyüzünden uzaklaşmayız..

Her şey gençken güzeldir;gülmek,ağlamak,acı çekmek,mutlu olmak..Her yaşın ayrı bir güzelliği vardır mutlaka fakat bütün mevsimlerin en dolu dolu en yoğun yaşananı değil midir gençlik çağımız..dedim ya güzeldir genç olmak ve birde gençken yaşanılan sorunlara parmak basmak tamda şuan..Her güzelliğin bir bedeli vardır derler ve genç kesim post modern yapı içerisinde ne sorunlarla başa çıkmaya calısırlar, kımseler bilmezler…

Maddi ve manevi yaşanan onlarca zorluk diz boyu sorun haline gelir gençliğin kapısında ve hemen oracıkta yer tutar.Her gencin kapı adresi bellidir sorunlar yumağında her kapı çalınışında sorunları savunmasızca karşılar genclıgımız.

Gençlik çağında insan kendini kanıtlamak ve kimliğini belirginleştirmek ister.Hepimiz geçtik yada geçicez bu dönemden mutlaka.Önemli olan bu dönemi doğru olan şekilde atlatmaktır ama bu ”deveye hendek atlatmak”kadar zordur günümüzde.Postmodern kültürün yarattığı kuşak çatışmaları,sınav kaygıları,teknolojik yeniliklere ayak uydurma depresif halleri,bu sorunlardan sadece bir kaçıdır elbette ve gençlerimizin sorunlarına deva olup sorunsuz bir şekilde yaşamalarını sağlayacak ise mahalle baskısı olmadan yaşayacakları bir toplumdur.

Birçoğumuzun ” Yeni nesil” olarak adlandırdığımız gençlerimizin aile köklerinden kopuk,ben merkezci, maddeci oldupuna duyulan inanç toplum olarak yok edilmelidir.Toplum;genç nesile ne kadar çok duyarlı olursa gençlerde o derece bilinçli, ruhen sağlıklı yetişen bireyler olacaktır.

Ailede toplumun çekirdeği olduğuna göre aile kavramının düzgün bir şekilde yaşatılması  genç bireylerimizin yanlışlardan uzak bir şekilde yetişmesine olanak sağlayacaktır. Unutmayalım ki ;her genç eninde sonunda doğruyu bulur aslında ve her genç kendi doğrusuna adım atar.Hepimiz geçiyoruz bu dönemden mutlaka ve ben de bir genç olarak sizlerle paylaşıyorum düşüncelerimi.

Gençlik köreltilmemeli ,yeşertilmeli sloganıyla herkesi gençlerimizin sorunlarına duyarlı olmaya,kulak arkasına etmemeye davet ediyorum.Yazım bir çağrı niteliğinde ve renk renk umutlar taşıyor.Sözlerimiz ve düşüncelerimiz sahiplenildikçe gökkuşağı büyüyecek toplumumuzda ve gökkuşağının gen kuşağı huzurla yürüyecek yarınlarımıza.

Son olarak şunu da belirtmek isterim;Gençlik, insan yaşamının çocukluk ve yetişkinlik arasında kalan kısmı olarak düşünülürse eski zamanlardan beri insan yaşamının en ilgi çekici dönemi olduğu bir gerçektir.Unutmayalım ki bu ilgi çeken döneme ne kadar önem verilirse gençliğin ayak izinden geçen başarılı ve mutlu bir gelecek o kadar güzel inşaa edilecektir .

Görüşmek üzere … her daim genç kalanlara…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.