Çok Satan Markalar ve Çok Sattıran Renkleri

09 Mart 2017 Perşembe, 20:56

Markaların kendine has psikolojik yöntemlerle seçtiği renkler vardır. Büyük markaların neredeyse hiç biri logolarını rastgele seçmez. Yada sadece göze hoş gelsin diye yapmazlar. Mutlaka altında bir psikoloji serüveni yatar.

•Kırmızı = Aksiyon, acıkma,aşk, heyecan ve tutku

Bu renk çok dikkat çeken bir renktir. Birbirlerinden farklı duyguları şuuraltında harekete geçirir. Aynı zamanda kırmızı açlık hissiyatını ön plana çıkartır. Mc Donalds bu rengi kullanıyor. Redbull bildiğiniz gibi enerji içeceği satar. Kırmızı rengi logosunda kullanır, kırmızı heyecanı yansıtır. Enerji içeceği firması için tam onikiden vurmuş diyebiliriz.

•Mavi= Güç, otorite, dürüstlük ve başarı

Mavi üstte olan duyguları simgeler. Fark ettiyseniz bankaların bazılarında vardır. İş Bankası maviyi kullanır. Banka ve güven veren renk olan mavi reklamcılık açısından çok yerinde bir karardır.

•Turuncu= Canlılık, eğlence,hayat enerjisi

Eğlence sektörü bu rengi çok kullanır. Yada eğlenceyi ön plana alan Fanta gibi firmalar kullanır. Finans firmalarının ise bu rengi kullanması sakıncalıdır. Ciddiyetten uzak bir renktir.

•Kahverengi= İşin özeti tek geçilen bir renktir

Yukarıda tek geçilen bir renktir dedik. Örnekle daha iyi anlatalım. Fast food firmaları kullandıkları sandalye ve masalarda (avmler hariç çünkü ortak alandır) bu rengi kullanır amaç müşterinin hızlıca yiyip kalkmasıdır.

•Yeşil= doğallık,sağlık, hayal gücü ve zenginlik

Genellikle doğal ürünler satan firmalar ve sağlık firmaları kullanır bilinçaltında özdeşleştirmek için doğallığı. Ama Garanti Bankası’ da alışılmışın dışına çıkarak yeşil rengi kullanır. Hangi ile giderseniz gidin kendinizi bu bankaya gittiğinizde rahat hissedersiniz gurbette olduğunuzu unutur hayal gücü çalışmaya başlar bu bir marka başarısıdır.

Yeni yazıda görüşmek üzere sağlıcakla.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir