Özgür Mankan yazdı: BEYNİNİ KANDIR MUTLU OL

18 Mart 2017 Cumartesi, 17:16

Zayıflıktan müzdarip bir insan olarak bir sürü çözüm yolu aramıştım zamanında. Yemek yiyemiyordum. Daha sonra çözümün psikolojide bittiğini çözdüm. Sakız çiğnemek midenin açlık hissiyatını devreye sokuyordu bunu çözdüğümde kilo almaya başlamıştım. Peki mutluluk için bunu nasıl kullanabilirdim ?

Öncelikle bilinçaltı gerçek ile hayali ayırt edemez. Bu yüzden işimiz hiç olmadığı kadar kolay. Şöyle düşünün mutsuzluğunuz ve mutluluğunuz vücut dilinize yansıyor. Mutluyken yüzünüz gülüyor. Peki vücut dili mutluluğumuzu etkiler mi ? Kesinlikle evet !

Daha açık örnek vermek gerekirse rahat olmadığınız bir iş görüşmesinde vücut dili olarak “rahat” taklidi yaparsanız bir yerden sonra gerçekten psikolojik olarak rahat hissedersiniz.

•Kendini kandır mutlu ol

Üzgünsünüz diyelim, yapmacık olarak gülün beceremiyor içiniz kan ağlıyor ise ağzınıza kalem sıkıştırın mecburen gülüyor olacaksınız. Tuhaf olan ise şu yapmacık olarak gülüyor olsanız bile minimum 2 dakika sonra mutluluk hormonlarınız artacaktır.

• Özgüvensiz olamazsın

Özgüvensiz bir insan olduğunuzu varsayalım. Kambur oturduğunuzu, kısık sesle konuştuğunuzu ve konuşurken insanların yüzüne bakamadığınızı örneklendirelim. Peki şöyle bir şey yapalım. Oturuşunuzu değiştirin, arkanıza yaslanın, sürekli sahte de olsa gülümseyin. Önce özgüvenli gözükürsünüz daha sonra ise gerçekten özgüvenli bir insan olmaya başladınız demektir. Olmak istediğiniz kişi olmak için önce taklit edin. Kendiniz olun demiyorum, bazen kendimiz o kadar iyi olmayabiliyor.

Sağlıcakla

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir