MİLLETVEKİLLERİ KADINLARA SİYASETİ ÖĞRETECEK

20 Aralık 2013 Cuma, 16:37

Manisa Milletvekilleri, Celal Bayar Üniversitesi’nde açılan Kadın Siyaset Okulu’nda kadınlara siyaseti öğretecek.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ), Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CBÜKAM), CBÜ Sürekli Eğitim Merkezi (CBÜSEM) işbirliğiyle Kadın Siyaset Okulu açıldı. İlk derslerine başlayan kadınlara siyaset okulunda AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz ders verecek.
Türk siyasi gündemine göre konu başlıklarının uyarlandığı Kadın Siyaset Okulu’nda, demokratikleşme, siyaset felsefesi, siyaset tarihi, hukuk, kadın ve siyaset, toplumsal cinsiyet, uluslararası siyaset ve kadın, ulusal politikalar ve kadın, yerel yönetimler ve kadın, ekonomi ve maliye ile siyasal iletişim konuları anlatılacak. Kadınlara bu konuları CBÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Tülin Canbay ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Doç.Dr. Buğra Özer anlatacak. 20 Aralık-21 Şubat tarihleri arasında eğitim verecek okulda kayıtların 27 Aralık’a kadar süreceği belirtildi.

KADINLARA SERTİFİKA VERİLECEK
10 haftalık bir eğitim programları olduğunu belirten CBÜ Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr. Tülin Canbay, amaçlarının Manisa’daki kadınlara siyasette bir altyapı oluşturmak olduğunu dile getirdi.
Siyasetin her dalında yer almak isteyen kadınlara açık olan okulun siyasette bilgi sahibi olmak isteyen herkese açık olduğunu anlatan Doç.Dr. Tülin Canbay, şöyle konuştu: “10 haftalık eğitim programının sonunda katılımcılara sertifika vereceğiz. Programımızda her Cuma saat 11 ve 1 buçuk arası buradaki hocalarımız akademik bilgilerini aktarırken aynı zamanda uygulamadan da bilgi sahibi olmaları sağlanacak. Bununla ilgili Manisa Milletvekillerimiz bize destek oldu. AK Parti Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, MHP Milletvekili Erkan Akçay, CHP Milletvekili Sakine Öz kadınlara ders vererek destek sağlamış olacaklar. Bunun yanı sıra Ayvacık Köyü Muhtarı Berrin Akduman ve Turgutlu Belediye Meclisi Üyesi Tuğsal Baysal siyasi deneyimlerini bizle paylaşacaklar. Bir de 1985-1990 yılları arsında Manisa Belediye meclis üyeliği yapan Mübeccel Kafkaslı siyasetteki deneyimlerini arkadaşlarımıza aktaracak. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden Birgül Bozkurt kadınlarımıza zor durumda kaldıklarında nereye başvurabileceklerini ve müdürlüğün kadınlara yönelik politikaları hakkında bilgi verecek. Bu sayede hem teorik hem de uygulamayı bir arada barındıran bir program olacak.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir