ZİRAAT ODASI O AÇIKLAMALARA TEPKİ GÖSTERDİ!

21 Ağustos 2015 Cuma, 10:23

MANİSA Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, oda binasında yaptığı basın açıklaması ile İhracatçılar Birliği’nin açıkladığı 196 bin ton üzüm rekoltesini gerçek dışı bulduğunu belirterek tepki gösterdi. Ayrıca Kaçire, çiftçilere ihtiyacı kadar ürün satıp, ürünlerini açığa dökmemeleri uyarısında bulundu.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte oda binasında yaptığı basın açıklaması ile başlatmış oldukları ‘Ürününe sahip çık, Teşkilatına sahip çık, Ülkene sahip çık’ kampanyasını basına tanıttı. 2015-2016 sezonunun Manisa çiftçisi açısından yaşanan en zor sezon olduğunu söyleyen Kaçire, “Biz çiftçiler belimizi doğrultamazsak Türkiye de belini doğrultamayacaktır. Bu anlamda acil çözüm üretmek adına tüm yetkilileri göreve ve sorumlulukları yerine getirmeye çağırıyoruz. Üretim maliyetlerinin üçe beşe katlandığı apaçık ortada iken mevsim normallerinde gitmeyen bir sezon geçirilmektedir. Öz sermayesini kaybetmiş olan çiftçimiz koşullara dayanabilmek adına çözümü bankaların, kıskacında çıkış aramak durumunda kalmaktadır. Bankaların uyguladığı tefeci faizi diyebileceğimiz oranlardaki uygulamalar çiftçilerimizin topraklarını ipotek altına alınmasına ve faizlerine güç yetiremeyen çiftçilerimizin toprağını haraç mezat satılması durumunda karşı karşıya bırakacak” diye konuştu.

Üzüm rekoltesinin gerçekçi bir şekilde belirlemesi için çağrıda bulunan Başkan Kaçire, “Günümüzde, toprakla uzaktan yakından ilişkisi olmayan hayatında, toprağa ayak basmamış kişiler iki dudağı arasında çıkan iki çift sözle üzüm fiyatı belirlenmekte ve şimdiden ucuza kapatmanın maddi temelleri oluşturulmaktadır. Üzüm rekoltesi 196 bin ton olarak açıklandı. Aslında gerçek rekolte bu rakamın çok altındadır. Bu durumda üreticinin kaderini belirlemeye çalışan ihracatçılar, ürünü ucuza almak için rekolteyi yüksek gösteriyor. Birlik gerçek dışı beyanlarla borsa spekülasyonları yaratmaktan vazgeçmelidir. Ziraat Bankası ve tarım kredi borçlarının faizi ile birlikte ötelemesi geçici bir çözüm olarak görünüyorsa da gerçek anlamda sorunların çözümlerine hiç bir katkı sağlamadığı gibi borcun büyümesine ve çiftçinin borç kıskacında boğulmasına neden olmaktadır. Daha önce öz sermayesini yitiren çiftçilerimiz küçük parçalar halinde topraklarını çözüm adına elden çıkartırken şimdiler de ekipmanlarını da elden çıkarmak zorunda kalmaktadır. Çözüm önerileri çözümsüzlük olarak ikinci bir kambur şeklinde çiftçimizin karşısına çıkmaktadır” dedi.

“İHTİYACINIZ KADAR SATIN”

Kaçire son olarak şöyle konuştu: “Çiftçilere ihtiyacı kadar ürün satıp, ürünlerini açığa dökmemelerini tavsiye ediyoruz. Odamızın anlaşmış olduğu Tariş binasının girişindeki depolarda üzümleri muhafaza etmeleri için yer temin etmiş bulunuyoruz. İsteyen üreticilerimiz anlaşmış olduğumuz depoları kullanabilecekler. ‘Ürününe sahip çık, Teşkilatına sahip çık, Ülkene sahip çık’ kampanyasına 2015 yılında da daha çok sahip çıkılmasını bekliyoruz. Unutmayın sizin sizden başka dostunuz yoktur”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir