Yurttaş “Hastaları ziyarete giderken zeytinyağı götürün!”

05 Kasım 2014 Çarşamba, 12:54

AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; siyah inci zeytinin 6 bin yıldan bu yana topraklarımız üzerinde üretildiğini ama gerekli tanıtım yapılmadığı için yeterince tanınmadığını ve tüketilmediğini ifade etti. Yurttaş, hasta ziyaretine giderken asitli içecekler yerine, ilaç değerinde altın sıvı zeytinyağı götürülmesini tavsiye etti.

  Türkiye sofralık zeytin üretiminde dünya 2.si

9.6 Milyon hektar alan üzerinde 20 milyon ton zeytin üretimi yapılmakta olduğunu kaydeden Yurttaş; “Manisa’mız için “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar” denmektedir. Dağlarımızdaki yağ siyah inci zeytin yağıdır, ovalarımızdaki bal ise sultaniye üzümümüzdür. Ülkemiz sofralık zeytin üretiminde İspanya’nın ardından 2. sırada yer almaktadır. Türkiye’de 810 Bin hektar alan üzerinde zeytin üretimi yapılmaktadır. Tarım alanlarımızın yüzde 3.4’ü zeytindir. Ülkemizde 162 milyon zeytin ağacı vardır. Manisa ilimizde 24 bin 962 üretici 89 bin 544 hektar üzerinde 20 milyon zeytin ağacı yetiştirmiş ve üretim yapmaktadır. Manisa il sınırları içerisinde 20 milyon zeytin ağacının 15 milyon 712 adedi meyve veren zeytindir. 4 milyon 345 bini ise henüz meyve vermemiş yetişmekte olan zeytin ağacıdır” şeklinde konuştu.

Manisa’da yılda 246 bin ton zeytin üretiliyor

Manisa’da 246 bin 232 ton zeytin üretiminin gerçekleştirildiğini belirten AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; Bunun 181 bin tonunun sofralık, 65 bin tonunun ise yağlık üretim olduğunu beyan ederek ağaç başına zeytin üretiminin ise 15 kilogram olduğunu kaydetti.

 Kişi başı ortalama 2 kg zeytin tüketiyoruz

Manisa’da 226 adet zeytin işleme, 112 adet ise zeytinyağı işleme tesisi bulunduğunu belirten Yurttaş; “Ülkemiz verilerine göre 2001 yılında 600 bin ton zeytin üretimi var iken 2012 yılında bu oran % 192 artış göstererek 1 milyon 820 bin tona çıkmıştır. Yine ülkemizde 65 bin ton zeytinyağı üretimi yapılırken 2012 yılında bu oran % 195 artarak 201 bin tona çıkmış bulunmaktadır. 2001 yılında kişi başı zeytin tüketimi 1.3 Kg iken, bu rakam şu an için 2kg civarındadır. Bakanlığımızın ve hükümetimizin amacı kişi başı zeytin tüketimini 5 kilograma çıkartmaktır. Zeytin ve zeytinyağının üreticilerin desteklenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana zeytinyağı için kg başına destekleme primi ödemesi yapılmaktadır. 2012 yılında 72.533 ton sofralık zeytin ihracatı karşılığında 117 milyon dolar gelir sağlanmıştır. 23 bin ton zeytinyağı ihraç edilerek 177 bin dolar ülkemize girdi sağlanmıştır” dedi.

Sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı kullanın!

Zeytinyağının faydaları hakkında da bilgi veren Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Zeytinyağında yoğun miktarda E ve K vitaminleri bulunmakta olup ayrıca B1,B2,C ve D vitaminleri de içermektedir. E vitamini karaciğer, damar duvarı, beyin gibi dokular üzerinde koruyucu etkiye sahiptir. Zeytinyağı cilt ve saç sağlığı üzerinde, kemikler ve vücut gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Güneş yanıklarının çabuk ve iz bırakmadan iyileşmesini sağlar. Derideki çatlakları kısa sürede tedavi eder ve cilt kuruluğuna iyi gelir. İçerdiği maddeler sayesinde anti kanserojen etkiye sahiptir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı önleyici etkisi vardır. Akdeniz ülkelerinde diğer ülkelere göre kalp krizine daha az rastlanılmaktadır. Hasta ziyaretine giderken asitli içecek götürülmesini doğru bulmuyorum. En güzeli zeytinyağı hediye etmektir” ifadesinde bulundu.

Zeytinyağını hak ettiği şekilde tanıtmak boynumuzun borcudur!

“Atalarimiz yıllarca zeytinyağı dışında yağ kullanmamış, sağlıklı bir hayat yaşamıştır. Böylesine önemli bir değere sahip olan zeytin ve zeytinyağının daha çok tanıtılması yapılması gerekir. Bu çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz; Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi çalışmalarıni daha aktif bir şekilde yapmalıdır. Zeytinyağının sağlığa yararları basın yayın aracılığıyla anlatılmalıdır. Belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının dağıttıkları gıda paketlerinin içerisinde mutlaka zeytin ve zeytinyağına yer verilmelidir. Kamu spotları ile zeytin ve zeytinyağının faydaları, sağlığa katkıları anlatılmalıdır. Uluslararası ziraat, tarım, gıda fuarlarında zeytin ve zeytinyağının tanıtımı aktif olarak yapılmalıdır. Lisanslı depoculuk çalışmaları daha iyi şekilde yürütülmeli ve üreticinin korunması sağlanmalıdır. AR-GE çalışmaları ile kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi sağlanmalıdır. Zeytin üreticileri düzenli olarak eğitilmeli ve verim artırıcı çalışmalar konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Zeytinyağı orijinal ambalajlarda satışa sunulmalıdır. Bu vesile ile tüm üretici ve sanayicilerimizi saygıyla selamlıyor, bol ve bereketli bir sezon diliyorum.” dedi.

MANİSA İLMİZİN ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİM BİLGİSİ

Üretici sayısı ​​​: 28.976 kişi

Zeytin üretim alanı​​: 89.543 hektar

Toplam zeytin ağacı sayısı : 20.057.803 adet

Meyve veren yaşta​​ ağaç sayısı: 15.712.720

Meyve vermeyen yaşta​ ağaç sayısı: 4.345.083

Toplam zeytin üretimi ​: 246.232 Ton

​Sofralık zeytin üretimi​: 181.163 Ton

Yağlık zeytin üretimi​​: 65.069 Ton

​Ortalama verim​​​: 15,67 kg/ağaç

​Zeytinyağı üretimi​​: 13.013 Ton

​Zeytin ihracat miktarı​​: 7.193 Ton

​Zeytinyağı ihracatı miktarı​: 280 Ton

​Zeytin işleme tesis sayısı​: 226 adet

​Zeytinyağı tesisi (yağhane): 113 adet

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir