YUNTDAĞI ÇİLEK ÜRETİMİNDE MARKA OLACAK

28 Mart 2016 Pazartesi, 15:16

Hem sanayiye elverişli hem de taze olarak tüketilebilen çilek, Yuntdağı’nda üreticiye geçim kapısı olacak.
Bol çeşitli ekolojik şartlarda yüksek verim ve kalite gösteren çilek, Yuntdağı’nda da üretilecek. Yunusemre Belediyesi, modern ortamda az alanda çok üretim sağlayan çilek serasında üreticilerin faydalanması amacıyla eğitim verecek. Yunusemre Belediyesi Kırsal Kalkınma ile Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri Evrenos Mahallesi’ndeki modern ortamda çilek üretimi gerçekleştiren tesiste incelemede bulundu. Sera içerisinde havada iki katlı yetiştirme ortamında Hindistan Cevizi lifinden elde edilen toprakta çilek üretimi yapılırken; Bu sistem, Yuntdağı’ndaki üreticilere de anlatılacak.
ÇİLEK ÜRETİMİ EĞİTİMİ VERİLECEK
Belediye Başkan Danışmanı Kefaeddin Öz, Yunusemre Belediyesi’nin çilek üretimi yapmak isteyen üreticileri desteklediklerini belirtti. Öz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Bu sera verimli tarım alanlarının elde edilmesini sağlamak amacıyla kuruldu. Serada çilek üretimi yapılıyor. En az 3 yıl ömrü olan bir sera. Serada toplam maliyet 70 bin lira. Bu gördüğünüz yerde 5 dönümlük çilekten elde edilecek verim 1 dönümde elde edilecek. Bu örnek bir çalışmadır. Az yerden çok verim elde edilmektedir. Yunusemre Belediyesi olarak bu serayı sahiplenerek çilek üretimi yapmak isteyen herkese eğitim, tanıtım ya da uygulamak isteği üretim noktasında eğitimde bulunacağız” dedi.
İŞÇİLİK AZ VERİM YÜKSEK
Sistemde işçiliğin az verimin ise yüksek olduğuna dikkat çeken Kırsal Kalkınma Komisyonu Başkanı Mustafa Gürler ise şunları söyledi: “Yunusemre Belediyesi Kırsal Kalkınma Komisyonu olarak Manisa’da ilk defa uygulanan Hindistan Cevizi kırmasından elde edilen toprakla üretilen çilek serasındayız. İşçiliği az verimi yüksek olan tesiste çiftçilerimize örnek olan serada incelemelerde bulunuyoruz. Yunusemre Belediyesi’ndeki üreticilerimize çilek üretim tesisi konusunda yardımcı olacağız

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir