Turgutlu TSO: Çaldağı’ndaki Maden Kapatılmalıdır

03 Ekim 2014 Cuma, 12:26

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası: “Çaldağı’ndaki maden kapatılmalıdır”

Bileşenlerine yönelik bilgilendirme ve istişare toplantılarını sürdüren TURÇEP (Turgutlu Çevre Platformu), son turunu yaptığı bu görüşmelerde bu kez Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası (TUTSO)’nın konuğu oldu. Dönem sözcüsü Yıldız Aktaş’ın refakatinde bugün saat 11.00’de TUTSO’yu ziyaret eden 5 kişilik TURÇEP heyeti, TUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın ve Meclis Başkanı Yavuz Semizler tarafından ağırlandı. Çaldağı’nda uygulanmak istenen nikel madenciliği projesi ve maden şirketinin 2. ÇED süreci hakkında bilgilendirme ve karşılıklı fikir alış verişinin gerçekleştiği toplantıda, madenin yaratacağı tehlikeler ve vereceği zararlar konusunda çok net görüşler ifade edilirken, madene karşı kesin tavır da Çaldağı’ndaki şeklinde ortaya kondu.

Faruk Aydın: “Madenin kapatılması için oda olarak bakanlığa yazı göndereceğiz”

Görüşmede TUTSO adına odanın görüşlerini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın, “Bizler başından beri oda olarak bu madenin karşısında olduk. Hatta Çaldağı’nda uygulanmak istenen madencilik projesinin yaratacağı tehlikelere dikkat çekmek için bir dönem çevre mücadelesinin başlamasına önderlik de ettik” şeklinde konuşurken, Çaldağı’ndaki maden şirketinin odalarına üye olmalarına, oda olarak tüm üyelerinin haklarını korumak zorunda olmalarına rağmen bu madene karşı olmaya devam ettiklerini söyledi. Asıl önemli olanın toplumun ve kamunun yararını ve haklarını korumak olduğunu kaydeden Aydın, “Çünkü bu maden işletmesinin yaratacağı zararların ne kadar ciddi ve büyük olacağını biliyoruz. Bu nedenle de sonuna kadar TURÇEP’le birlikte ve madenin de karşısında olacağız” dedi. TUTSO Meclis Başkanı Aydın, ayrıca TURÇEP’in yaptığı çalışmaları oda olarak çok yakından ve takdirle izlediklerini de belirterek, Çaldağı’ndaki maden işletmesinin kapatılması için oda olarak ilgili bakanlığa yazı yazacaklarını da belirterek, bunun için de TURÇEP ile birlikte hazırlanacak bir rapor doğrultusunda bir üst yazı hazırlamak istediklerini vurguladı.

Çaldağı’nı terk etmelerini bekliyoruz

TUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın ve Meclis Başkanı Yavuz Semizler’e, bugüne dek yürütülen bilgilendirme ve istişare toplantılarının sonucu ve değerlendirmesi hakkında bilgi veren TURÇEP heyeti şunları vurguladı: “Düşünceleri ve siyasi tercihleri ne olursa olsun, halkımızın madene karşı ortak tutumu bu maden işletmesinin zararlı ve tehlikeli olduğu yönündedir. Toplumun her kesimiyle yaptığımız görüşlerde halkımızın bu madeni kesinlikle istemediği ortaya çıktı. Zaten yerel seçimlerde de halkımız bu konudaki mesajını çok net bir şekilde vermişti. 40’ı aşkın bileşenlerimizle birlikte vardığımız ortak karar, ÇED raporu onaylansa da, istedikleri her türlü izni almayı başarsalar da bizler bu madene izin vermeyecek ve çalışmasını kesinlikle engelleyeceğiz. Tek bir ağacın bile kesilmesine göz yummayacağız. Bu durumda maden şirketi Çaldağı’nı terk etmelidir ve terk etmelerini bekliyoruz.”

Ham nikel tozlarının kanser yapıcı etkileri

Çaldağı’ndaki maden şirketinin 2. ÇED süreci ve yürütülen çevre mücadelesinin bazı ayrıntıları hakkında bilgilendirmelerde bulunan TURÇEP heyeti, ayrıca son dönemki toplantılarda gündeme taşıdıkları bir başka konuyu da ayrıntılandırdı ve nikel cevherinin nasıl ve hangi yöntemle çıkarılacağını anlattı. Uygulanmak istenen yöntemin son derece ilkel yollarla yapılacağının altını çizen TURÇEP, ham nikel tozlarının kanser yapıcı etkileri olması dolayısıyla yaşanacak felaketin boyutunun sanılandan çok daha ciddi ve büyük olacağını belirtti. Bu arada ham nikel tozlarının kanser yapıcı etkilerine ilişkin Amerika’da Halk Sağlığı Merkezi’nin talebiyle hazırlanarak yayımlanmış olan Halk Sağlığı Raporu’nu da İngilizce orijinal metni ile birlikte TUTSO Yönetim Kurulu’na teslim etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir