Tarihe Saygı Projesinde Çalışmalara Devam

17 Ekim 2015 Cumartesi, 17:52

MANİSA Büyükşehir Belediyesi’nin il merkezinde camilerin arsalarında yer alan hazirelerde başlattığı çalışmalar kapsamlı bir şekilde devam ediyor. Nişancıpaşa Camii’nde bulunan hazirelerin ve mezar taşlarının yerleşimi bitti. Bu aşamadan sonra hazırlanacak detaylara yönelik proje için yetkililer ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil de katıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin merkez Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde tarihe ve ecdada saygı projesi kapsamında cami hazirelerinde gerçekleştirdiği yenileme çalışmalarının Nişancıpaşa Camii’nde bulunan kazı ve mezar taşlarının yerleşiminde sona gelindi. Bu kapsamda yenileme çalışmalarından sonraki etap olan peyzaj projesi, taşların Türkçe ifadeleri, bahçe duvarı ve kapısı gibi detayların proje haline dönüştürülmesi için Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Türkan Taş Köroğlu, Celal Bayar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muzaffer Tepekaya, Necdet Okumuş, KUDEB Şube Müdürü Dinçer Dinçer ile yetkililer katıldı.

Amacımız Tarihi Gün Yüzüne Çıkarmak

Konu ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, “Nişancıpaşa Camii’ndeki kazı ve mezar taşlarının yerleşimini bitirdik. Bundan sonraki süreçte İvaz Paşa Camii ve Hüsrev Ağa Camii ile devam edilecek. Çalışmaların bitiminden sonraki süreç ise, alanda gerçekleştirilecek peyzaj çalışmaları, mezar taşlarının Türkçe ifadeleri, bahçe duvarı ve kapısı gibi tüm detayların projelendirilmesini kapsıyor. Bu amaçla bugün bir istişare toplantısı gerçekleştirdik. Proje şekillendikten sonra Anıtlar Kuruluna gönderilecek ve onayı beklenecek. Bu çalışmalar neticesinde Manisa’nın tarihi dokusunun gün yüzüne çıkarılmasını ve eski tüm bilgilere ulaşımı sağlayacağız” diye konuştu.

     

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir