Sultani Üzüm Şenliği Başlıyor

02 Eylül 2014 Salı, 15:52

Sultani Üzüm Şenliği Başlıyor

         Manisa Büyükşehir Belediyesi Sultani Üzümünün Dünya’ya tanıtımını sağlamak amacıyla Manisa Sultani Üzüm Şenliği düzenliyor. Manisa Valiliği ve ilgili kurumlarla 3-14 Eylül tarihleri arasında ortaklaşa düzenlenecek olan festival çerçevesinde Manisa ile birlikte Sarıgöl ve Alaşehir’de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi Yavuz Bingöl şenlik kapsamında 4 Eylül Perşembe günü Manisa’da konser verecek.

         Manisa’nın Sultani Üzümü, Manisa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenecek şenlikle Dünya’ya tanıtılacak. Manisa Sultani Üzüm Şenliği adı altında düzenlenecek etkinlik çerçevesinde 3-14 Eylül tarihleri arasında Manisa başta olmak üzere Sarıgöl ve Alaşehir’de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Sultani Üzüm Şenliği hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Nedim Zurnacı, Türkiye’de çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 94’ünün Manisa’dan karşılandığını, Dünya’da ise bu rakamın yüzde 40’ları bulduğuna dikkat çekerek, “Manisa’nın bu önemli değerini Dünya’ya daha iyi tanıtmak amacıyla şenlik düzenliyoruz. Aslında Bağbozumu Şenlikleri çok eski tarihlere dayanıyor. Ancak 2002 yılından sonra bu etkinlikler iptal edildi. Büyükşehir Belediyesi olarak üzüm şenliklerini yeniden başlatıyoruz” dedi.

Üzüm Hasadı ve Kortej Yürüyüşüyle Başlıyor

         Manisa Sultani Üzüm Şenliği’nin 3 Eylül Çarşamba günü saat 10.00’da Harmandalı Mahallesi’nde Salim Yavaş’a ait bağda temsili hasat ile başlayacağını ifade eden Zurnacı, “Temsili hasat töreninin ardından saat 17.00’de Şeyh Fenari Camii’nden Sultan Camii’ne kadar kortej yürüyüşü gerçekleştireceğiz. Saat 18.30’da ise Horozköy Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde bağ sofrası kuracağız” dedi.

Üzümün Geleceği Konuşulacak

         Manisa Sultani Üzüm Şenliği çerçevesinde 4 Eylül Perşembe günü saat 15.00’de Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda ‘Dünya Sultani Üzüm Piyasasında Manisa’nın Yeri ve Gelecek Stratejileri’ konulu bir konferans düzenlenecek. Panelde üzüm üreticilerinin, ihracatçıların sorunları ve çözüm önerileri gündeme taşınacak.

Yavuz Bingöl Sahne Alacak

         Şenlik kapsamında Manisa’da düzenlenecek etkinliklerin son gününde Türk Halk Müziği’nin güçle seslerinden Yavuz Bingöl konser verecek. Cumhuriyet Meydanı’nda 4 Eylül Perşembe günü düzenlenecek konser saat 21.00’de başlayacak.

Sarıgöl ve Alaşehir’de Devam Edecek

         Sultani Üzüm Şenliği Manisa’da gerçekleştirilecek olan kutlamaların ardından Alaşehir ve Sarıgöl’de de devam edecek. Alaşehir’de 4-5 Eylül tarihleri arasında yapılacak çeşitli etkinliklerin ardından, Sarıgöl’de ise 12-14 Eylül tarihleri arasında üzüm şenliği düzenlenecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir