SARIGÖL’DE GÜNDE 100 KAMYON ÜZÜM KESİMİ YAPILIYOR

11 Kasım 2014 Salı, 13:05

MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, Sarıgöl Ovası’ndan günde 100 kamyon yaş üzüm kesilmekte olduğunu söyledi.

Yaş üzüm fiyatlarının bu yıl beklentileri karşılamadığını, üreticileri perişan ettiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Sarıgöllü üzüm üreticilerinin bağlara yaptığı masraflar yüksek. Yaş üzümün kilo başına masrafı bir liranın üzerindedir. Ancak,şu an yaş üzümün fiyatı 40 ile 70 kuruş arasında. Bu hesap bile üzümün zararına satıldığını göstermektedir. Üzüm üreticilerimizin bağları bankalara ipoteklidir. Borçlarını ödemeleri için de Manisa milletvekillerine durumu bildirdim. Gerekli önlemlerin alınması gerek. Ziraat Odası olarak, ‘Devlet bankaları çiftçilerimize beş yıllık kredi vermeli. Bu kredi ile diğer bankalara olan borçlar ödenebilsin’ önerisinde bulunduk” dedi.

“HASAT KASIM SONUNA KADAR SÜRER”

Sarıgöl ve çevresindeki üzüm bağlarından hasadın Kasım sonuna kadar devam edeceğine dikkati çeken Ülgen, “Havalar şu günlerde ılık geçiyor. Böyle devam ederse hasat kasım ayı sonuna kadar devam eder. Eğer, kırağı başlarsa o zaman tehlike arz eder. Sarıgöl’den şu an günde 100 kamyon yaş üzüm sabahın erken saatlerinde itaberen çeşitli yerlere gönderilmek üzere yola çıkmaktadır. Üzüm sevkiyatı sezon sonuna doğru hız azandı ama fiyatlarda kıpırdama yok. Umut ederim ilerleyen günlerde yükselme olur” diye konuştu.

“SARIGÖLLÜ ÜZÜMCÜLER MUTLAKA BİRLİK OLMALI”

Üzüm üreticilerinin mutlaka birlik altında toplanmasının yararlı olacağını savunan Ülgen şunları söyledi:

“Mutlaka yaş üzüm kooperatifi kurulsun. Üzümlerimizi kooperatif aracılığı ile satılmasını önermekteyim. Kooperatifleşme olursa vatandaşların ödenmemiş çek sıkıntısı olmaz.Parasını alamadım sıkıntısı olmaz.Fiyatlar dengeli kalır. Mutlaka birlik olunmasından yanayız. Bunu her yıl üreticilerimiz hatırlamaktayız. Mutlaka yaş üzüm kooperatifi için adım atılmalıdır.”

Sarıgöl’de toplam 85 bin dekar alanda 11 bin üretici, üzüm yetiştiriyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir