Salihli kirazına HES tehdidi

05 Aralık 2015 Cumartesi, 18:55

MANİSA’nın Salihli İlçesi’ndeki Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dalgıç, Allahdiyen Mahallesi’nde yapımı planlanan hidroelektrik santralinin (HES), kalitesi ve dayanıklılığı sebebiyle ihracatçıların gözbebeği olan kiraz üretimini engelleyeceğini öne sürdü.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (STSO) 2006 yılındaki başvurusu sonucunda Türk Patent Enstitüsü tarafından 2008 yılında marka tescili yapılan Salihli kirazının HES tehdidi altında olduğunu söyleyen STSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dalgıç, HES’e karşı çıkmak için Salihli halkını el ele vermeye ve demokratik hakları kullanmaya davet etti. Bozdağ eteklerinde doğal güzelliklere sahip olan Allahdiyen, Gökköy, Bahçecik ve Çamurhamamı köylerinin bulunduğu dereye yapılmak istenen HES’in doğayı tahrip edeceğini savunan Dalgıç, “Santralin 7 kilometrelik bu doğa harikası dereye yapılması halinde Salihli’de büyük bir doğa katliamıyla karşı karşıya kalınacak. En önemli değerlerimizden biri olan Salihli kirazına ve bölgemizin meyveciliğine büyük zarar verecek olan bu santrale karşıyız. Yapılmaması için tüm Salihli halkını el ele vermeye, demokratik haklarımızı kullanmaya davet ediyorum” dedi.

Salihli’de yıllık yaklaşık 1400 ton kiraz üretildiğini söyleyen Dalgıç, 1000 tonunun ihraç edildiğini belirterek “Salihli kirazı çok kaliteli bir ürün olduğu için normal fiyatın 2-3 katına ihracatçıya satılıyor. HES yapılırsa, üretici meyve ağaçlarını sulayacak su bulamaz. Bu civardaki köylülerin geçim kaynağı olan kirazın yok olması hem üreticiye, hem de ülke ekonomisine zarar verir” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir