ÖĞRENCİLERE ORGAN BAĞIŞI KONUSU ANLATILDI

07 Kasım 2015 Cumartesi, 14:37

Organ bağışı haftası olması nedeni ile Kula Devlet Hastanesi ve Kula Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikler kapsamında, Kula Devlet Hastanesi Diyaliz servisi personelleri tarafından Kula Ticaret Meslek Lisesi öğrencilerine Organ Bağışı ve Organ Nakli konulu seminer verildi.
Kula Ticaret Meslek Lisesi toplantı salonunda gerçekleştirilen Organ Bağışı konulu seminer, Kula Devlet Hastanesinde Organ Nakil Koordinatörü Ummuhan Sepet Kula Devlet Hastanesi Diyaliz Servisi hemşiresi Hatice Demircan tarafından verildi. Seminerde Kula Devlet Hastanesinde Organ Nakil Koordinatörü Ummuhan Sepet; “Organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. 18 yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkesin, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlanabilir” dedi.
Sepet ayrıca, “Organ Yetmezliği dil, din, ırk, cinsiyet, millet, zenginlik ayrımı yapmadan herkesin yakalanabileceği amansız bir düşmandır. Dünyada her yıl binlerce kişi organ yetmezliğinden hayatını kaybediyor. Sadece hastalar değil aileleri de hayatlarını sarsan bu düşmanla savaşmak zorunda kalıyo” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir