MELİH’İN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERECEK

28 Ağustos 2014 Perşembe, 17:59

MELİH’İN ORGANLARI 5 KİŞİYE HAYAT VERECEK

  MANİSA’nın Demirci İlçesi’nde, bindikleri motosikletin kaldırıma çarparak devrilmesiyle ağır yaralanan kasksız iki arkadaştan 19 yaşındaki Melih Ercevahir’in, kaldırıldığı hastanede 3 gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Ercehavir’in ailesi tarafından bağışlanan organları, nakil bekleyen 5 hasta için umut oldu.

Demirci’de, geçen 25 Ağustos’ta 19 yaşındaki Tuna Paşak, plakasız motosikletine arkadaşı Melih Ercevahir’i de alarak saat 12.30 sıralarında gezintiye çıktı. Üniversite Caddesi’ne geldiklerinde, ehliyeti olmadığı öğrenilen Paşak, bir kamyonu sollamak isterken direksiyon kontrolünü kaybetti. Kontrolden çıkan motosiklet kaldırıma çarpıp, devrildi. Kask takmadıkları belirlenen motosiklet sürücüsü Paşak ve arkasındaki arkadaşı Ercevahir, kaldırıma fırlayıp başlarını çarptı. Yaralanan iki arkadaş, yoldan geçen araç sürücülerinin haber vermesi üzerine gelen 112 Acil Servis ambulansıyla Demirci Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Buradaki ilk müdahalenin ardından iki arkadaştan durumu ağır olan Ercevahir, Salihli Özel Can Hastanesi’ne sevk edildi.

Doktorların müdahalesine rağmen, yoğun bakım ünitesinde tedavisi süren Ercevahir’in, dün akşam beyin ölümü gerçekleşti. Doktorların durumu bildirdiği annesi Sema ve babası İhsan Ercevahir, beyin ölümü ölüm gerçekleşen oğullarının, kalp, karaciğer, akciğer, böbrekler ve kornealarını bağışladı. Ercevahir’in ameliyatla alınacak organlarından kalbinin Ege Üniversitesi Hastanesi, karaciğerinin Malatya İnönü Üniversitesi Hastanesi, kornealarının Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi, akciğerinin İstanbul Koşuyolu Eğitim ve Araştırma Hastanesi, böbreklerden birinin Gaziantep Üniversitesi Hastanesi diğerinin ise Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ndeki uygun hastalara nakledilmek üzere gönderileceği bildirildi.

Salihli Özel Cah Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Operatör Doktor Muzaffer Keskiner, “Salihli’de ilk kez çoklu organların bağışlanmasıyla karşı karşıyayız. Bu operasyon için Sağlık Bakanlığı olağanüstü bir çaba ortaya koydu. Bakanlık, özel jet ile Türkiye’nin çeştli yerlerindeki üniversitelerden ekipleri toplayarak Salihli’ye gönderdi” dedi.

Öte yandan, aynı kazada yaralanan Tuna Paşak’ın tedavisinin ise sürdüğü öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir