MANİSA’DAKİ KAZA İLE İLGİLİ GERÇEK ORTAYA ÇIKTI!

14 Ekim 2015 Çarşamba, 13:53

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Gölmarmara’da hayatını kaybeden 15 tarım işçisi için Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını söyledi. Arslan, süt tankeri sürücüsünün ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olma’ suçlamasıyla 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağını kaydetti. Arslan, yapılan araştırmalar sonucu süt tankeri sürücüsü Ercan İşeli’nin yalan ifade verdiğinin anlaşıldığını belirtti.

HABER MERKEZİ

Temmuz ayında Gölmarmara İlçesi Hacıveliler Mahallesi’nde süt tankeriyle tarım işçilerini taşıyan araç kaza yapmış ve 15 kişi hayatını kaybetmişti. Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, kazayla ilgili Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını belirterek, süt tankeri sürücüsünün bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olduğu gerekçesiyle 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağını belirtti.

MANİSA BAROSU’NDAN TAM DESTEK

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, “6 Temmuz 2015 tarihinde saat 5 sıralarında Akhisar-Salihli yolu 36. kilometresinde Gölmarmara İlçesi Hacıveliler Mahallesi’nde , Gölmarmara istikametinden Salihli istikametine giden şüpheli Ercan İşeli tarafından kullanılan 10 P 8765 plaka sayılı arkasında dorse takılı bulunan süt kamyonu ile Salihli istikametinden Gölmarmara istikametine giden Müteveffa Seydi Aydın’ın kullanmakta olduğu 45 SA 3779 plakalı kamyonetin çarpışması sonucu 15 kişi hayatını kaybetmiş ve bir kişi yaralanmıştı. Ekmek parası kazanmak için sabahın 4’ünde kalkıp yollara düşen yurttaşlarımızın feci bir kazada vefat etmesiyle tüm Türkiye yasa boğulmuştur. Manisa Barosu ve Türkiye Barolar Birliği bu faciaya duyarsız kalmamış ve ilk günden beri her türlü hukuki desteği sağlamıştır.” dedi.

SÜT TANKERİ SÜRÜCÜSÜ KUSURLU BULUNDU

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen çalışmalar sonucunda iddianamenin hazırlandığını belirten Baro Başkanı Ali Arslan, süt tankeri sürücüsünün asli derecede kusurlu bulunduğunu kaydetti. Başkan Ali Arslan, “Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma dosyasına bakıldığında süt tankeri sürücü Ercan İşeli; yola gereken dikkati vermemiş, hızını mevcut mahal ve yol şartlarına göre ayarlamamış, direksiyon hakimiyetine özen göstermemiş ve alacakaranlık vakti ve virajlı yolda şeridi içinde kalacak şekilde seyretmeyerek sevk ve idare hatasıyla karşı yön bölümü içerisine geçerek şerit ihlali yapmıştır.” diye konuştu.

İFADESİ YALAN ÇIKTI!

Şüpheli Ercan İşeli’nin yalan ifade verdiğini söyleyen Ali Arslan, GPS kayıtlarının incelenmesi sonucu süt tankeri sürücüsünün İstanbul’dan itibaren mola vermeden Gölmarmara’ya geldiğini belirtti. Arslan, “Soruşturma dosyasında yapılan araştırmada GPS kayıtlarına göre süt tankeri sürücüsü Ercan İşeli, yalan ifade verdi. Şüpheli ifadesinde aracı 22 ila 23 sıralarında Bursa’da aldığını, Balıkesir yolunda bir saat mola verdiğini ve Akhisar Gölmarmara kavşağında sahur yaptığını söylemiştir. Soruşturma dosyasında ‘aracın GPS kayıtlarına göre 22:15’de İstanbul’un Ümraniye ilçesinden hareket ettiği, feribota bindiği ve gece 12 itibariyle Altınova-Yalova’da feribottan indiği, sırasıyla Bursa, Balıkesir ve Akhisar üzerinde hareket ettiği ve kaza yerine ulaştığı 05:02 saatine kadar hiç durmadığı ortaya çıkmıştır’ ifadelerine yer verildi.” dedi.

2 İLA 15 YIL İLE YARGILANACAK

Yalan ifade veren süt tankeri sürücüsü Ercan İşeli’nin bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçlamasıyla yargılanacağını söyleyen Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, şüphelinin 2 ila 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacağını ifade etti. Mahkemenin kararına göre verilen cezanın yarı yarıya arttırılabileceğini kaydeden Ali Arslan, ilk duruşmanın 40 ila 45 gün içerisinde görüleceğinin altını çizdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir