MANİSA’DA ZEYTİN ÜRETİCİSİNİN YÜZÜ GÜLECEK

16 Ekim 2014 Perşembe, 11:14

MANİSA Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, geçen yıla göre zeytin veriminde, yüzde 15-20’lik bir artış beklediklerini dile getirdi. Çebi, geçen yıl 216 bin ton olan rekoltenin bu yıl 260 bin ton olarak beklendiğini söyledi.

Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, kentte bu yıl zeytin üreticisinin yüzünün güleceğini söyledi. Zeytincilikte kentin ülke genelinde üçüncü sırada olduğunu duyuran Çebi, bazı bölgelerde zeytin hasadının başladığını belirtti. Geçen yıl 216 bin ton olan rekoltenin bu yıl 260 bin tona çıkmasını beklediklerini dile getiren Çebi, “Her geçen yıl üretim alanları artıyor. Bu yıl itibariyle 930 bin dekar zeytinlik alanı var. Verim de buna paralel artış gösteriyor. Zeytin ağacı sayısı 20 milyonu aştı. 17 milyon zeytin ağacı meyve veriyor. Bir taraftan alanları genişletiyor, bir taraftan da verimi artıyoruz” dedi. Hastalıklara dikkat çeken Çebi, zeytin sineğiyle mücadele ettiklerini açıkladı. Çebi, kentte Soma bölgesinde zeytin sineğine karşı ilaçlama yapıldığını ve takiplerin sürdüğünü bildirdi.

VERİMDE ARTIŞ BEKLENİYOR

Geçen yıla göre zeytinde yüzde 15-20’lik bir artış beklendiğini, diğer illerde iklimsel nedenlerden dolayı verimde düşüş yaşandığını açıklayan Çebi, “Manisa’daki çiftçiler avantajlı durumda. Manisa’da üretilen zeytinlerin üçte ikisi sofralık, üçte biri de yağlık olarak değerlendiriliyor. Bu sene yaklaşık 70 bin ton civarında bir zeytinyağı üretimi bekliyoruz” dedi. Üretilen sofralık zeytin ve zeytinyağının yurtdışına da ihraç edildiğini kaydeden Çebi, Akhisar ilçesinin bu konuda dünyaya ismini duyurduğunu ifade etti. Kentte 115 zeytinyağı sıkma tesisi ve 230 zeytin işleme tesisi olduğunu dile getiren Çebi, üreticilerin iyi bir hasat dönemi geçireceklerini söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.