MANİSA’DA KÖYLÜLER BELEDİYE ÇALIŞANLARINI DÖVDÜ!

16 Ocak 2015 Cuma, 18:37

MANİSA’nın Alaşehir İlçe Belediyesi işçileri, bir sulama kanalının büyükşehir yasasıyla birlikte artık kendi yetki alanlarında olduğunu söyleyip temizlik yapmak isteyince mahalle sakinleriyle aralarındra gerginlik yaşandı. İddiaya göre; mahalle sakinlerinin taş, sopa ve kürekle saldırdığı üç işçi, çeşitli yerlerinden hafif yaralandı. İki taraf da birbirinden şikayetçi oldu.

Olay bugün saat 10.00 sıralarında, Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalleye statüsüne kavuşan Alkan Köyü’nde meydana geldi. Suyunu Alkan Deresi’nden alan sulama kanalında temizlik yapan Sınırlı Sorumlu Alkan Köyü Sulama Kooperatifi işçilerini, Büyükşehir Yasası’yla sulama kanalının artık kendi yetki alanlarına dahil olduğunu söyleyen Alaşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri dışarı çıkardı. 40 Kişilik belediye ekibi, Kocaarık Mevkii’ndeki sulama kanalında temizlik çalışmasını devraldı. Olayı duyan kadınlı erkekli yaklaşık 150 mahalleli, bir süre sonra Kocaarık Mevkisi’ne geldi. Belediye işçileri ile mahalle sakinleri arasında başlayan tartışma büyüdü. İddiaya göre, ellerine taş, sopa ve kürek geçiren mahalle sakinleri belediye işçilerine saldırdı. Belediye işçilerinden Mahmut Saraç (35) ile kepçe operatörleri Musa Kaya (50) ve Ahmet Kaynak (41) vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı. Ayrıca bir kepçenin camları kırıldı.

Olay yerinden ayrılan belediye işçilerinin ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen jandarma, burada bekleyen mahalle sakinlerini dağıttı. Yaralı belediye işçileri ambulansla Alaşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Her iki taraf birbirinden şikayetçi oldu.

SUSUZ KALMAKTAN KORKUYORLAR

Mahalle sakinlerinden Fadime Yılmaz, “Biz bu kanalı atalarımızın elleriyle kurduk. Bizden zorla almak istiyorlar. Zorla vermeyeceğiz. Başkan gelsin bir orta yol bulsun. Biz susuz ne yaparız? Kanalımızı biz kendimiz temizleriz. Suyumuzu kimseye vermeyiz” dedi.

Sınırlı Sorumlu Alkan Köyü Sulama Kooperatifi Başkan Yardımcısı Sadettin Korkusuz da, “Biz kooperatif kurduk. Kooperatifin 3 bin 500 dönüm sulama alanı var. Alaşehir Belediyesi’nin işçileri, bizim kanalı temizleyen işçilerimizi dışarı çıkarmaya çalışmış. Bunun üzerine kavga çıkmış. Olayı yargı çözecek” diye konuştu.

‘MAHALLELİ, İŞÇİLERİMİZE SALDIRARAK HATA YAPMIŞTIR’

Alaşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Emin Ekici, “Mahalleli kooperatif kurmuş. Ancak Manisa Büyükşehir olduğu için derelerin kullanımı belediyelere geçti. Bakım ve işletmesi belediyeye aittir. Mahalleli, işçilerimize saldırarak hata yapmıştır. Haklarını yasal yoldan arayabilirlerdi. Üç işçimiz yaralandı. Durumları ağır değil. Şikayetçi olduk. Bundan sonrası yasalar çözümleyecek” dedi.

esh_24498

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir