KULA EVLERİNİN RESTORASYONU İÇİN SPONSOR ARANIYOR

12 Ağustos 2014 Salı, 17:22

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Kula’daki tarihi evlerin restorasyonunu üstlendiklerini söyleyerek sanayicilerden destek beklediklerini vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında kent merkezinin yanı sıra 17 ilçesinde sorunları bitirecek projeler hazırladığını belirten Ergün, çevresel projelerde 81 ile örnek olacak bir şehir ortaya çıkaracaklarını ifade etti.

Kula İlçesi’nde Beyler ve Bekir Beyler konaklarının restorasyonunu Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendiklerini ifade eden Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, yaklaşık 2.5 milyon TL tutarındaki restorasyon çalışmalarının öncüsü olacaklarını iddia etti. 118 farklı proje ile ilgili çalışma talimatı verdiğini hatırlatan Ergün, “Sponsorlar bularak, Kula’nın tarihini hayata kazandıralım. O turizm alanını içinde butik otellerin, mağazaların olduğu bir alan haline getirelim düşüncesindeyiz. Ancak bununla kalmaması gerekiyor. Orada 3 milyon metrekarelik bir jeopark alanı var. Bunları da gün içerisinde 2-3 saatlik turlarla tanıtarak, ilgiyi arttıracağız. Bununla ilgili de çalışmalarımızı yapıyoruz. Her şey hazır hale geldiğinde bu konuda hassas olan büyüklerimize maliyetleriyle, restorasyonu bitmiş haliyle sunumumuzu yapacağız. Maliyetleri de belli olacak. Oradaki evin restorasyonu noktasında sanayicilerimizi davet edeceğiz. Onlardan da destek isteyeceğiz” dedi.

KATI ATIK VE ÇÖP TESİSLERİ İHALE AŞAMASINDA

Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak, Yeni Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni Eylül ayında açma hedefi koyduklarını belirten MHP’li Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mevcut garajın yanındaki Oda-Dernekler ve İkiz Kuleler projesin inşaatının devam ettiğini vurguladı. Her ilçede eksiklikleri tespit ederek proje ürettiklerini dile getiren Başkan Ergün, tüm birimlere hizmet verecek olan araç alımlarının 5-6 ay gibi bir sürede tamamlanacağını da söyledi. Başkan Ergün, “Katı atık bertaraf tesisleri ile ilgili izin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çıktı. İhale prosedürleri ile ilgili hazırlıklarımız başladı. Manisa’nın 40 senedir problemi olan çöp tesisleri, hem depolama alanı, hem ayrıştırma sistemleri, hem de kompostlama sistemi olacak tesislerin ihale süreci yılbaşına kadar tamamlanacak. Manisa’nın en az 35 milyon TL’nin üzerindeki yatırımlık dev yatırımının süreci başlamış olacak. Mevcut atık su arıtma tesisleri de, Manisa’nın nüfusunun 120 binlerden 360 binlere ulaşması sonucu ihtiyaca cevap veremiyordu. Kapasite sıfırdan yenilenerek, yaklaşık 600-700 bin nüfusa hizmet verir hale getirilicek. Kentin önümüzdeki 25-30 yılını karşılayacak tesisler Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ihaleye çıkacak” dedi.

İlçelerde arıtma sorunları yaşandığının altını çizen Ergün, proje hazırlıklarının devam ettiğini belirterek , “Tahmin ediyorum 2015 yılında bunlar da programa girecektir. Paket arıtma sistemlerini de il genelinde tamamlayarak, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye olan duyarlılığını göstereceğiz. Rize’den sonra ikinci il Manisa olacak inşallah. Bunu başardığımız takdirde Manisamız için büyük bir hizmet daha yapmış olacağız” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.