İspanyol Uzmandan Üzüm Üreticisine Örtü Semineri

24 Temmuz 2014 Perşembe, 11:49

MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi’nde üzüm üreticileri, bağların koruma amaçlı örtülmesinin daha etkili ve ekonomik olması konusunda, düzenlenen seminerle bilgilendirildi.

Sarıgöl Ziraat Odası tarafından düzenlenen “Üzüm bağlarının örtülmesi” konulu seminere çiftçiler büyük ilgi gösterdi. Odanın toplantı salonundaki seminere, İspanyol Armando Alvarez Grup’un Meyve Bahçeleri ve üzüm Bağları Örtüler Teknik Müdürü Alejandro Martinez, Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen de katıldı. Seminerde konuşan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm bağlarının örtülmesinin koruma amaçlı olduğunu belirtip, “Bu yıl ilçemiz üzüm bağlarının 70 bin dekarlık alanı tamamen örtü altına alınacak. Bunun için 35 bin kilometre uzunluğunda, beyaz kanaviçe naylon kullanılacak.Biz yıllardır ziraat odası olarak bu örtü sisteminin yanlış olduğunu dile getirmekteyiz. Amacımız,daha uzun ömürlü ve kalıcı, bağlarımız için sağlıklı olanı bulmaktır. bunun için, oda olarak, üç ayrı bağda yeni sistemlerle uygulama yaptık. Olumlu sonuçlar aldık. Amacımız, üzüm üreticilerimize önder olup, Avrupa düzeyinde örtü kullanmak ve kaliteli ürün almalarını sağlamak” dedi.

İspanyol Armando Alvarez Grup’un Meyve Bahçeleri ve üzüm Bağları Örtüler Teknik Müdürü Alejandro Martinez de üreticileri örtü konusunda bilgilendirdi. Dolaştığı Sarıgöl’deki üzüm bağlarındaki uygulamaların yanlış olduğunu belirten Martinez, “Bu tür örtü uygulamaları üzüm bağlarının hava almasını önlemektedir. Atılan tarım ilaçlarının kalıntı bırakabilmesine neden olmaktadır. Avrupa’da yeni sistemler var. Asmadan daha yüksek olarak monte edilen ve daha uzun ömürlü örtüler mevcut” dedi.

İki türlü örtü sistemin gözde olduğuna dikkati çeken Martinez, “Plastik örtü ve rafya (tenteneli) örtü sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar bağların 80 santimetre yükseklerine kurulmakta olup üzüm bağlarının hava almasını sağlarlar. Bağ sıralarının aralarında 50 santimetre ara bırakılmalıdır. Örtüler erken hasat için üzüm çiçekte iken kurulmalıdır. Geç hasat için de temmuz ve ekim ayları arasında mote edilmelidir. Üzümler tam şeker oranını aldığında ve sarı rengini aldığında örtü uygulaması yapılmalıdır. Sıcak havalarda üzümlerin yumuşamasını önler, mantar hastalıklarından korur. Doludan, tozdan etkilenmesini ve kırağının zarar vermesini önlemektedir” diye konuştu.

Martinez, daha sonra seminere katılanların sorularını yanıtladı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.