HURDA ÜZÜM ÖRTÜSÜNDEN ÜRETİCİYE EK GELİR

05 Kasım 2014 Çarşamba, 15:57

MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi’nde Sultaniye üzüm bağlarını koruma amaçlı olarak beyaz naylon kanaviçe örtü kullanan üreticiler, kullanım süresi tamamlanan örtüleri hurda olarak değerlendirerek hem çevre kirliliğini önleyip geri dönüşüm sağlıyor hem de para kazanıyor.

Sarıgöl Ovası’ndaki bağların üzerini örtmek amacıyla kullanılan beyaz naylon kanaviçe örtüler, kilosu 80 kuruştan üreticiye ek gelir sağlıyor. Kullanım süresi dolan örtülerin plastik kasa, sandalye, masa yapımında kullanıldığını açıklayan Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, “Bu örtüler genellikle 2 yıl kullanılıyor. Üretici yıpranan kanaviçeleri 3’üncü yıl satmak zorunda kalıyor. Alım yerinde preslenerek fabrikalara gönderilen beyaz naylon kanaviçeler, plastik kasa, sandalye, masa yapımında kullanılıyor” dedi.

Başkan Ülgen, Sarıgöl Ovası’nda 85 bin dekarlık alanda üzümcülük yapıldığını hatırlatarak bu yıl bağların yüzde 70’inin örtü altına alındığını kaydetti. Bu yıl ortalama 8 – 10 bin rulo şeklinde naylon kanaviçe kullanıldığını ifade eden Ülgen, “Bir rulo beyaz naylon kanaviçelerin uzunluğu 500 metredir. Ağırlığı da 90 kilo gelir. Kanaviçe, plastik sandalye, masa ve plastik kasa yapımı için aranan bir hammaddedir. Önceleri kullanım süreleri tamamlanan naylon kanaviçeler çevreye atılır veya yakılırdı. Son yıllarda alımların yapılmasıyla, çiftçiler para kazanmaya başladı. Artık atık malzemeler geri dönüştürülüyor, çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir