HÜSEYİN TOSUN ‘HAYIRLI OLSUN HASTANE YERİ HAZIR’

05 Haziran 2015 Cuma, 17:16

Kula Belediyesi aylık olağan toplantısından Kula’nın yıllardır sorunu haline gelen hastane yeri karara bağlandı. Kula Belediyesi ek hizmet binasında gerçekleştirilen Haziran Ayı olağan meclis toplantısında hastanenin yeri belirlenerek tapu devri için gerekli yasal süreç başlatıldı.

Kula Belediyesi tarafından belirlenen yeni tekel deposu mevkiinde bulunan 35 Bin m2 alan hastane inşaatı  için tahsisi gerçekleştiriliyor. Tapu devri için karar alınan meclis toplantısında konuşan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun:  “Kula’da yapılacak olan hastane yeri ile ilgili olarak bir çok polemikler oluşturuldu. Oysa ki bizler göreve geldiğimiz ilk günden bu yana herkese eşit davrandık, iyi niyetimizden ve samimiyetimizden vazgeçmedik. Göreve geldiğimiz günden beri hastane yeri ile ilgili olarak çeşitli tespitler yaptık. Tabi ki bundan önceki dönemlerde de arkadaşlar çalışma yapmışlar; uzun süre yer belirleme çalışmaları sonuç vermemiştir.  Daha önceki hastane yeri hepinizin malumu. Fakat biz geldiğimiz ilk günden bu yana tespit edilen bu yerin kaynak israfından başka bir işe yaramayacağını, topoğrafik açıdan, coğrafi açıdan ve şehrin gelişimi açısından, şehir planlamacılığı açısından sıkıntılı bir yapıya sahip. Aynı zamanda arazi koşulları nedeniyle de bu tespiti yapılan arazi maliyet hesabını aşırı yükseltmektedir. Maalesef bu arazi konusunda popülist yaklaşım ve açıklamaların yanı sıra halk arasında polemikler oluşturulmaya çalışıldı. Sağlık üzerinden popülist yaklaşımlar olduğunu düşünüyorum. Eğer hızımız kesilmemiş olsaydı bizler üç dört ay önce bu arsayı Sağlık Bakanlığına tahsisini gerçekleştirmiş olacaktık. Belki de şu anda arsanın tahsisi sonrası ihale aşamasına gelinmiş ve inşaatın başlaması noktasında düğmeye basılmış olacaktı” dedi

HASTANENİN YERİNİ SAĞIR SULTAN BİLE DUYDU

Tabi her yiğidin bir yoğurt yiyişi olduğu gibi bizlerinde bir yoğurt yiyişi var. Bazıları basında bazı açıklamalarda bulunsalar da bizler bu açıklamaların kötü niyetlerinden dolayı değil bilmediklerinden kaynaklı yaptıklarına inanıyorum. Yapılan basın açıklaması esnasında hastane arsasının askı süresi bitmek üzereydi. Yeni tekel depolarının bulunduğu mevkii ye hastane yapılacağını sağır sultan bile duymuştu. Kavacık mevkisinde bulunan yer ile bizim tespit ettiğimiz yer arasında tercih yapmamız yaklaşık dört ayımızı aldı. Bu tercih süresinde ben şunu yapmak zorunda kaldım; dışarıdan şehir planlamacısı, makine mühendisi, mimar gibi pek çok uzmanlık dalından görüş ve inceleme istedik. Bu konuda bizlerin farkında olmadığı, göremediğimiz bir noktayı kaçırıyor olabiliriz dedik. Farklı noktalarda yer tespiti istediğimiz bu uzmanlık dallarının ortak kararı şu oldu; şu an bizim göstermiş olduğumuz yerin her açıdan uygun olduğu rapor edildi. Gerekli mercilere, bakanlık dahil bu raporun yanlış olduğunu beyan edebilecek, yeni bir raporla bu bizim hazırlamış olduğumuz raporu çürütebilecek birisi varsa ya da rapor varsa buyursun versin ve bizde yapılması gereken ne varsa onu yapalım. Sağlık Bakanlığı mevcut hazırlamış olduğumuz yerin hazırlanması ve çalışmanın başlatılarak gerekli işlemlerin yapılması için yazı gönderdiler. Bu yazı bize yaklaşık altı ay önce yollandı. O günden bu yana bu konuda çalışıyoruz. Kimseyi kırmadan, gücendirmeden süreci aşmaya çalıştık ve hamt olsun aştıkta. Önümüzdeki hafta bu yerin tapusunu sağlık bakanlığına teslim edeceğiz. Teslimini yaptıktan sonra top hükümette top iktidarda olacak. Alınan kararın ve hastane için yer tahsisi yapılan alanın öncelikle Kulamıza, memleketimize ve Kulalı hemşehrilerimize hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Kula bizimle yürümekten pişman olmayacak” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir