‘GÜÇLÜ ÖRGÜT, GÜÇLÜ TARIM’

19 Eylül 2014 Cuma, 20:49

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Müdürlüğü’nün Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (TEYAP) kapsamında yürüttüğü Çiftçi Örgütleri Merkezli Çoğulcu Yayım Modeli Uygulama Programı kapsamında, GAP bölgesindeki 9 ilde faaliyet gösteren tarım kuruluşlarına üye çiftçiler, Manisa’nın Sarıgöl İlçesi’ni ziyaret etti.

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu’nda 14 – 20 Eylül tarihleri arasında, ‘Bağ Yetiştiriciliği Konusunda Modern Teknikler’ konulu eğitim aldıklarını belirten GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP-TEYAP) Diyarbakır İl Koordinatörü Faruk Alan, 45 çiftçiyle birlikte Sarıkız sulama sahasını ziyaret ettiklerini bildirdi. Birlik tarafından yapılan çalışmalar ve çiftçi örgütlenmesi ile sağlanan faydaların anlatıldığını kaydeden Alan, tarımsal eğitim konusunda çiftçi örgütlerini aktive ederek bu hizmetlerin sürdürülebilir bir şekilde devam etmesinin hedeflendiğini bildirdi. Bu kapsamda çiftçi örgütlerinin tarımsal eğitim-yayım hizmetlerini sunma kapasitelerini geliştirmeye yönelik faaliyetlerin planlandığını söyleyen Alan, “Bu faaliyetlerin uygulanması sürecinde ihtiyaç duyulacak durumlarda çiftçi örgütlerinin teknik, idari ve mali açıdan güçlendirilmesini sağlamak amacıyla projelerin hazırlanması, bu projelere finans desteği bulunması konularında proje kapsamında çiftçi örgütlerine destek sağlanacak” dedi. Gezinin amacına ulaştığını söyleyen Faruk Alan, ovadaki toprakların çok verimli olduğunu ve hayran kaldıklarını dile getirdi.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzüm bağlarında inceleme yapan çiftçilere bilgi verdiklerini belirterek “Gelen misafirlerimize üzüm konusunda gerekli bilgileri verdik. Bu tür ziyaretler ülke ekonomisi yönünden çok yararlı” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir