EMNİYET UYARDI!

13 Kasım 2014 Perşembe, 12:46

MANİSA’nın Alaşehir İlçesi’nde, kurallara uymayan ve eksik bilgi sahibi olan elektrikli bisiklet sürücülerinin kazalara neden olduğu belirtilip, bilinçlendirilmeleri için çalışma başlatıldı. İlçe Emniyet Müdürlüğü, belediye hoparlörlerinden anonslar yaptırılarak sürücüler kask takmaları ve araçlarının tescilini yaptırmaları konusunda uyarıldı.

Alaşehir İlçe Emniyet Müdürü İsmail Konuk, elektrikli bisiklet sürücülerinin eksik bilgi sahibi oldukları için trafik kuralalarına uymayıp, maddi hasarı ve yaralamalı kazalara neden olduğunu söyledi. İlçe Emniyet Müdürü Konuk, 0,25 kw’ı geçmeyen elektrikli araçlarda tescil zorunluluğu olmadığını ancak kask takma zorunluluğu olduğunu belirtip, “Azami gücü 0,26 kw üstü olan araçların tescil zorunluluğu ise var. Bu nedenle araç sahipleri araçlarını satın aldıkları işyerlerinden araçların uygunluk belgesi ve faturalarını mutlaka almaları, daha sonra trafik tescil işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir. Aksi taktirde araç sahipleri kurallara uymadıkları gerekçesiyle ilk seferde 172 lira, ikinci seferde trafikten men cezaları verilmektedir. Ayrıca elektrikli bisikletin gücüne göre A1 veya A 2 sürücü belgesi olması zorunludur. Aksi taktirde 1462 lira para cezası var. Bu aracı ruhsat sahibi dışında birisi kullanıyorsa, ruhsat sahibine de ayrıca aynı ceza kesilmektedir. Araç kullanıcıları kask takma, sürücü belgesi bulundurması kurallarına mutlaka uymaları, ruhsat sahiplerinin de yaşı küçük olan çocuklara ve sürücü belgesi olmayanlara araçlarını vermemeleri gerekmektedir” dedi.

Elektrikli bisiklet kullanıcılarını uygulama yapan trafik ekiplerinden kaçmayıp, evraklarının göstermeleri konusunda da uyaran Konuk, “Trafik uygulaması yapan ekiplerden kaçan sürücüler istenmeyen kazalara neden olmaktalar. Ayrıca, hem de kaçtıkları hem de can güvenliğini tehlikeye soktukları için için ayrıca ceza almak zorunda kalmaktadırlar. Uygulamalardaki tek amacımız vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde korumaktır. Bu uygulamalarla ilgili belediye hopörlörlerinden anonslar da yaptırıp, vatandaşlarımızın bilinçlenmesini sağlıyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir