CHP’Lİ ÖZ: “HUKUK GEÇ KARAR VERMİŞTİR!”

08 Kasım 2014 Cumartesi, 18:09

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları’nın aşure dağıtımında Yırca köylülerinin zeytin ağaçları için verdiği mücadelede haklı olduklarını belirterek, “Hukuk geç karar vermiştir” diye konuştu.

CHP Manisa Şehzadeler İlçe Kadın Kolları, Muharrem Ayı sebebiyle kendi yaptıkları aşureleri partililere dağıttı. İlçe Teşkilatı’nda düzenlenen aşure dağıtımına CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Gördesli ve partililer katıldı. Kazandaki aşureleri tepsiyle partililere dağıtan CHP Milletvekili Öz, Muharrem Ayı’ndaki birlik ve beraberliğin Türkiye’de tüm aylarda sürmesi gerektiğinin altını çizdi. CHP’li Öz, “Aşure Adem Peygamber’den var olan bir geleneğimizdir. Aşure, Kerbela’da şehit düşen Müslümanlarımızın Hz. Hüseyinimizin matemini tutmak amacıyla tutulan oruçların arkasından hazırlanan bir gelenektir. Birlik, bereket ve bolluğun oluştuğu bu ayda Türkiye’de birlik ve beraberliğin her zaman sürmesini diliyorum” dedi.

CHP’li Öz, Soma İlçesi Yırca Köyü’ne yapılacak 3’üncü termik santral konusunda acele kamulaştırmaya Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararının geç alınan bir karar olduğunu söyledi. Yırca köylülerinin haklı mücadelesinde sonuna kadar yanlarında olduğunu söyleyen CHP’li Vekil Öz, “Yırca Köyü’nde bizi sevindiren bir sonuç gelişti. Yırca Köylüleri gözü gibi yetiştirdikleri zeytinler için verdikleri mücadelenin olumlu yanıtını aldılar. Ama ne yazık ki hukukuna güvendiğimiz devletin hukukunun artık işe yaramaz olduğunu gördük. Bir saatte 6 bin zeytin ağacımız kesildikten sonra hukukun verdiği karar buruk bir sevinç yaşattı. Köylülerimizin yaptığı mücadeleyi takdir ile karşılıyorum. Hukuk gerekli zamanda gerekli kararı vermiş olsaydı, köylülerimiz için sonuç çok daha değerli olacaktı. Siyaset ve sermayenin hukuksuzlukla da birleştiğinde çevremizi koruyamaz halde olduğunu gördük. Devletin bundan sonraki hukuksuzluklarda geç kalmaması, zamanında karar vererek ne kaçak saraylar yaptırması ne de ağaçlarımızın kestirmesine fırsat tanımamasını temenni ediyorum” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir