Büyükşehir İlçelere Prestij Kazandıracak

04 Kasım 2014 Salı, 12:43

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Büyükşehir Belediyesi’nin görev, yetki ve sorumluluğu’nda olacak olan yol, cadde, bulvar, meydan ve parkların durumunu görüşmek üzere gerçekleştirdiği ilçe toplantılarına Akhisar ile devam etti.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Taner İçöz, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Türkan Taş Köroğlu, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı Müge Kuğu, Kent Estetiği Dairesi Başkanı Serpil Çakır, Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Serpil Aykurt, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Erdal Nohutçu, İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Ersoy Arslan, Haller Şube Müdürü Ferda Türker ve Büyükşehir Belediyesi Akhisar Koordinatörü Doğan Ensivri ile birlikte Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’yı makamında ziyaret etti.

İlçeler Kendilerine Kötülük Etmesin

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Büyükşehir Belediyesi yasasıyla Akhisar’dan Büyükşehir’in görev, yetki ve sorumluluğu’nda olacak olan yol, cadde, bulvar, meydan ve parkların durumunu netleştirmek üzere Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’yı ziyaret etti. Ziyarette, görev, yetki ve sorumluluğun Büyükşehir Belediyesi’nin ruhuna uygun olarak dağıtılması gerektiğini ifade eden Memiş, “Büyükşehir Belediyesi, ilin tamamını kalkındıracak hizmetleri tüm ilçelere eşit şekilde dağıtmak durumundadır. Bu yüzden ilçelerimizle ortak fikir geliştirerek bu sorumluluğu paylaşmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğu’nda olacak yol, cadde, bulvar, meydan ve parklar bugüne kadar ilçenin tapulu malı olmadığı gibi Büyükşehir’in de tapulu malı olmayacaktır. Sonuçta tüm hizmetler Akhisar halkımızın yaşam standartlarını yükseltmek için yapılacak. İlin bütününe hitap eden hizmetlerin Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda yürütülmesi, yol, meydan, cadde, bulvar alanlarındaki görev, yetki ve sorumluluk dağılımının da buna göre yapılması gerekir. Konuya tarafların bu gözle bakması çözümü hızlandıracaktır” diye konuştu.

Ortak Projeler Geliştirelim

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 17 ilçesini geliştirmeyi amaçlayan projeler üretmek durumunda olduğuna dikkat çeken Memiş, “Bazı ilçelerimizin kendi ekonomik ve sosyal kalkınmasını oluşturan dinamikleri var. Bu dinamiklerin olmadığı ilçelerin de Büyükşehir Belediyesi vizyonuyla gelişmesi lazım. Ziyaretlerimizde de bu konuyu sürekli gündeme getiriyoruz. Görev dahilinde olan her noktada Büyükşehir Belediyesi sorumluluğun gereklerini yerine getirecek. Görev dahilinde olmayan noktalarda da ilçemizden projeler üretmelerini istiyoruz. Bu projelere kanunun izin verdiği ölçüde maddi destek verebiliriz ya da projenin ekonomik gelirleri ilçeye kalacak şekilde projenin oluşumunda katkıda bulunabiliriz” diye konuştu.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir