BU MADEN KESİNLİKLE ÇALIŞMAYACAK

16 Ağustos 2014 Cumartesi, 18:32

– Bilgilendirme ve istişare toplantılarını sürdüren TURÇEP’in son toplantısı Türk Eğitim-Sen’de yapıldı.

– Türk Eğitim-Sen: “Bu onurlu mücadelede sonuna kadar TURÇEP’le birlikteyiz”

Bileşenlerine yönelik bilgilendirme ve istişare amaçlı ziyaretlerini sürdüren TURÇEP‘in toplantısı bu kez Türk Eğitim-Sen‘de yapıldı. TURÇEP’in bileşeni 3 öğretmen sendikasından biri olan Türk Eğitim-Sen‘deki toplantının tatil dönemi olmasına karşın 30’a yakın kalabalık bir katılımla, büyük ilgi ve coşku içinde geçmesi dikkat çekti.

Türk Eğitim-Sen Başkanı İsmail Alsaç ve yünetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantı, sendikanın kendisine ait lokalinde, 30’a yakın kişinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda, Çaldağı’ndaki maden şirketinin 2. ÇED raporuna ilişkin değerlendirmeler ve izlenimler bir kez daha aktarılırken, bu madencilik projesinin uygulanması durumunda ne tür çevresel tehlikeler ve tehlikelerin söz konusu olduğu bilimsel veriler ışığında ortaya kondu.

Türk Eğitim-Sen: “Sonuna kadar TURÇEP’le birlikteyiz”

Bu arada TURÇEP’n yeni dönem çalışma takvimi doğrultusunda bileşenleriyle birlikte yaptığı bilgilendirme ve istişare toplantıları, bu sürecin anlam ve önemine ilişkin hazırlamış olduğu rapor da Türk Eğitim-Sen yöneticileri ve üyeleri ile paylaşıldı. İleride halkla da paylaşılacağı belirtilen değerlendirme raporunun büyük bir ilgiyle adeta kapışıldığı toplantıda, ayrıca yine önemli bazı kadarlar da alındı.

Toplantıda, “Dünyanın en bereketli topraklarını büyük bir çevre felaketi ile tehdit eden bu vahşi madenciliğe karşı mücadelede sonuna kadar TURÇEP’le birlikteyiz” açıklamasında bulunan Türk Eğitim-Sen sözcüsü, madene karşı verilen bu mücadeleden asla vaz geçmeyeceklerini de ifade ederek ayrıca şunları vurguladı: “Halkımız da bu madeni istemiyor ve bunu da yerel seçimlerde verdiği mesajla açıkça ortaya koydu. Dolayısıyla bu madenin en kısa zamanda Turgutlu’yu terk etmesi lazım ve terk edeceğine inanıyoruz. Eğer onlar bu madeni kapatmazsa, bu halk zaten bu madeni kapatır.”

Tek bir ağaç kesilmesine bile izin verilmeyecek

Türk Eğitim-Sen’in evsahipliğinde gerçekleşen toplantıda, diğer bileşenleri ile birlikte alınan kararlar da ayrıntılandırılarak bir kez daha tekrarlandı. Buna göre, artık bir tek ağacın bile kesilmesine göz yumulmayacağı, ÇED raporu onaylansa da, her türlü izni alsalar da bu madene kesinlikle çalıştırılmayacağı ve madene karşı mücadelenin bu maden kapatılıncaya kadar süreceği bir kez daha teyid edilerek, “Turgutlu halkı kobay değildir, Turgutlu asla soma olmayacak” mesajları da verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir