BELEDİYENİN ŞEFKAT ELİ SOKAK HAYVANLARINA DA UZANDI

28 Temmuz 2015 Salı, 16:55

Geçtiğimiz dönem sokak hayvanları için geçici barınak kuran Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban’ın sokak hayvanlarına yönelik çalışmaları yeni dönemde de hız kesmeden devam ediyor.
Alaşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğünce görevlendirilen uzman veteriner hekim gözetimindeki mobil aşılama ekibince sokak hayvanları muayene edilip rahatsızlığı bulunanlar tedavi edilerek kısırlaştırma işlemi uygulanıyor. Kısırlaştırılan sokak hayvanları diğer bulaşıcı hastalıklara karşı da aşılanarak, kulakları küpelendikten sonra taburcu edilecek hale getiriliyorlar. Belediyenin bir diğer birimi olan Zabıta Müdürlüğü ise ‘K-9 Sokak Hayvanlarını Rehabilite Timi’ kurarak, ihbar üzerine veya res’en sahipsiz sokak hayvanlarının güven içerisinde nakillerini yapıp mobil sağlık ekipleri gelene kadar sokak hayvanlarının iskan ve iaşelerini temin ediyor.
30 Mart yerel seçimleri öncesinde sayısız hizmetlere imza atarak, sokak hayvanlarının tedavisi için geçici barınak kuran ve ardından yeni dönemde de göreve gelen Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban, göreve geldiği günden bu yana startını verdiği kurumsallaşma çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
Yapılan çalışmalar dahilinde revize edilen tüm müdürlüklere ilaveten zabıta çalışanları bünyesinde oluşturulan ‘Toplum Destekli Zabıta Modeli’ uygulamalarına ise her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.
İlk etapta zabıtaya yeni katılan personelin yanı sıra değişen kıyafetleriyle de göz dolduran müdürlük personelinin envanterine dahil edilen motorize ekipler Alaşehir halkının da beğenisini kazandı.
Öte yandan hayvan severliği herkesçe bilinen ve geçen dönem kendisinin öncülüğünde ilçe belediyesince inşa edilen sokak hayvanlarına ait barınak, Başkan Karaçoban tarafından Büyükşehir Yasası sonrası yeniden yapılanma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla tekrar Alaşehir Belediyesinin ev sahipliğinde, eskisinden daha iyi koşullarda hizmet vermeye başladı.
Projeyle alakalı olarak Büyükşehir Belediyesine bağlı Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Veteriner Şube Müdürlüğü ile de iş birliğine gidildi.
Başlatılan çalışmaya ilişkin olarak Veteriner Şube Müdürlüğünce görevlendirilen uzman veteriner hekim gözetimindeki mobil aşılama ekibince rutin sağlık muayenesinden geçirilerek, tedavi edilen ve kısırlaştırma işlemi yapılan sokak hayvanları diğer bulaşıcı hastalıklara karşı da aşılanarak, kulakları küpelendikten sonra taburcu edilecek hale getirildiler.
Alaşehir Belediye Başkanı Gökhan Karaçoban’ın talimatlarıyla başlatılan projenin diğer ayağını oluşturan Zabıta Müdürlüğü de bu konuda hassasiyet göstererek işi bilen, gönüllü ve ehil personelden oluşan ‘K-9 Sokak Hayvanlarını Rehabilite Timini’ kurdu.
İhbar üzerine ya da re’sen sahipsiz sokak hayvanlarını çevreden usulünce nakil vasıtalarıyla toplayacak olan tim, söz konusu hayvanların güven içerisinde nakillerini yaparak mobil sağlık ekipleri gelene kadar iskan ve iaşelerini temin edecek.
Projenin ilçe halkınca duyulması, başta hayvan sever dernekleri olmak üzere, kent sakinlerince de takdirle karşılandı. Daha ilk günden her türlü sağlık muayenesinden geçirilerek, aşılaması yapılan bazı sokak hayvanları için teslim alma başvurusu yapan vatandaşlardan biri olan Süleyman Gök ismindeki bir hayvan sever, “Başta Belediye başkanımız Sayın Dr. Gökhan Karaçoban olmak üzere bu çalışmada emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Buradan duyarlı herkese seslenmek istiyorum. Sahipsiz sokak hayvanlarının gönüllü sahiplenilmesi çağrısında bulunuyorum.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir