BAĞDATLI SULTAN ŞENLİKLERİ’NE KATILIM YİNE YOĞUN OLDU

13 Ekim 2014 Pazartesi, 12:53

MANİSA’nın Kula İlçesi’ne her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bağdatlı Sultan Şenlikleri, bu sene de vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Encekler Mahallesi’nde her yıl, Hz. Muhammed tarafından Hz. Ali’ye vekalet verildiğine inanıldığı günde gerçekleştirilen etkinliğe; CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, MHP’li Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, CHP Kula İlçe Başkanı Osman Kasırga, MHP İlçe Başkanı İbrahim Kilimci, İlçe Belediye Meclis üyeleri, Kula İlçe Tarım Müdürü Atakan Bedez, Kula Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Yiğen ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Encekler Mahallesi Muhtarı Zeynel Helva, “Bu şenliğimiz yıllardır geleneksel olarak düzenleniyor. Bu şenlik sayesinde kültürümüzü yaşatmaya, tanıtmaya çalışıyoruz. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, “Bu şenlikler bizlerin kardeşçe birlik olduğumuz anlamlı birlikteliklerdir. Bu günler Alevi-Sunni diyerek, Kürt, Türk, Laz, Çerkez diyerek bizleri bölmeye çalışanlara birlik görüntülerinin verildiği günlerdir. Hiç kimsenin birbiriyle sorunu olmadığını gösterdiği, devlet büyüklerinin aralarını açmaya çalışmasına direnmenin sergilendiği günlerdir. Alevilik kültürünün sahiplenildiği, benimsenip yaşatılmaya çalışıldığı günlerdir. Bugüne ev sahipliği yapan mahalle muhtarımıza ve tüm destekçilere teşekkür ediyorum. Bu gelenek ilelebet sürmeli, sürecektir de” diye konuştu.

Konuşmaların ardından vatandaşlara yemek ikramı yapıldı. Yerel şarkıcı Sami Dinç ve ekibi tarafından vatandaşa türkü dinletisi sunuldu. Salihli Cem Evi Semah Ekibi’nin semah gösterisi ile şenlik son buldu.

BAĞDATLI SULTAN KİMDİR?

Bağdatlı Sultan olarak tanınan ancak gerçek ismi bilinmeyen kişinin; 14’üncü yüzyılda Bağdat’tan Manisa’nın Kula İlçesi’ne bağlı Encekler Mahallesi’ne yerleştiği rivayet edilir. Ermiş olduğuna inanılan bu kişinin ölümünün ardından her yıl türbesinin çevresinde bir araya gelen vatandaşlar şenlik düzenliyor.

İL1 İL2

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir