Akhisar’da Kask Takmayanlara Ceza Yağdı

17 Temmuz 2014 Perşembe, 15:21

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hızlandırılan motosikler ve elektrikli bisikletlerde kas takma zorunluluğu uygulaması başka bir boyuta taşındı.

Manisa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hızlandırılan motosikler ve elektrikli bisikletlerde kas takma zorunluluğu uygulaması başka bir boyuta taşındı. Akhisar’da bir çok motosiklet kullanıcısının ikametine kask takmadığı için ceza ihbarnamesi geldi. Muhtarlık binaları ise yerinde bulunmayan sürücülerin ihbarnameleri ile doldu taştı.

Edinilen bilgiye göre Akhisar merkezinde son iki haftada 2 Bin kişiye ceza ihbarnamesi yazıldı. Trafik Cezası 78 madde 1/B bendince motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmamasından dolayı 80 TL ceza ihbarı edileceği ve 15 ceza puanı düşüleceği bildiriliyor.

DURDURMADAN, PLAKAYA CEZA GELİYOR

Bazı vatandaşlar uygulamanın yerinde olduğunu ancak kişinin durdurulmadan arkadan ceza yazılmasının bazı suistimalleri doğuracağına dikkat çekti. Emniyet ve Trafik ekipleri ise yaptıkları uyarılarda sürücülerin ellerinde kas ile hareket halinde olması ceza yazılması hususunu engellemeyeceğini bizzat kendisi ve yolcusunun kask takması zorunlu olduğunu dile getirerek durdurmadan cezaların gönderilmeye devam edeceği bildirildi.

Öte yandan sürücüler Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağına karşı, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde sulh ceza mahkemelerine başvuruda bulunabilecekleri bildirildi.

Kaynak: AHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir