AKHİSAR’DA DEMİRYOLU KENT DIŞINA ÇIKACAK

05 Ağustos 2014 Salı, 13:29

MANİSA’nın Akhisar İlçesi’nin ortasından geçerek ikiye bölen demir yolunun şehir dışına taşınması için hazırlanan projenin hayata geçirileceği bildirildi. 7 bin 694 metrelik yeni hat için kamulaştırma çalışmaları sürerken, projenin ihalesinin yıl sonuna kadar yapılacağı açıklandı.

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından “Akhisar Demiryolu Geçişi Yapım İşi” ihalesi ile ilgili yeni gelişmeler hakkında bilgi verdi. Akhisar şehir merkezinden geçen ve şehri tam olarak ikiye bölen demiryolunun şehir dışına alınması konusundaki kararlılıklarını yenileyen Milletvekili Uğur Aydemir, çalışmaların tam zamanlı takipçisi olduklarını ifade etti. Milletvekili Aydemir , “Söz konusu ihale ile ilgili DE Planlama İnşaat Danışmanlık, Mühendislik, firması tarafından hazırlanan ÇED raporu ile ilgili geçtiğimiz günlerde ÇED gerekli değildir kararı alındı. Proje bir varyant projesi olarak hazırlandı. Yük ve yolcu taşıma amacıyla yapılacak olan demiryolu geçişi gidiş-geliş olmak üzere 7 bin 694 metre uzunluğunda olacaktır. Yapım ihalesinin yıl sonuna kadar TCDD 3. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacaktır” dedi.

Yeni proje ile Kayalıoğlu Mahallesi’nden ayrılan mevcut demiryolu, ilçenin kuzeyindeki şehir dışında kalan yeni hattan geçip yaklaşık 7 kilometre sonra tekrar Medar Mahallesi’nde Kırkağaç istikametindeki eski hatla birleşecek. Ayrıca mevcut istasyonda Kayalıoğlu Mahallesi yakınlarına taşınacak.

Demiryolunun şehir dışına taşınmasının trafik açısından rahatlama sağlayacağı belirtilirken, ismini açıklanmasını istemeyen bazı yetkililer, bu yatırımın devlete kamulaştırmalar nedeniyle büyük yük getireceği, istasyon 5 kilometre kadar şehir dışına çıkacak olması nedeniyle demiryollarına ilgisinin azalacağını savundu. Avrupa kentlerinde istasyonların şehirlerin merkezlerinde olduğunu da hatırlatan yetkililer, Akhisar’ın tam merkezinde bulunan devlet demiryollarına ait arazilerin ise nasıl değerlendireceğinin merak konusu olduğunu belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.