AKHİSAR BELEDİYESİ’NDEN SATIŞ KARARI

17 Ekim 2014 Cuma, 10:54

MANİSA’nın Akhisar İlçesi’ndeki eski belde ve köylerin ortak mallarını satışa çıkaran Akhisar Belediyesi, 76 parçadan oluşan 212 dönüm araziden 3.5 milyon lira gelir elde etmeyi hedefliyor.

Büyükşehir Yasası gereği Akhisar’da mahalleye dönüşen 9 belde ve 86 köyün taşınmazları olan 1690 gayrimenkul, Akhisar Belediyesi’ne devredildi. Belediye kiraya verilen ve satışı yapılacak taşınmazlardan 3.5 milyon lira gelir bekliyor.

Akhisar Belediye Meclisi’nde, en küçüğü 49 metrekare, en büyüğü 10 bin 625 metrekare olan 35’i tarla, 24’ü zeytinlik, 16’sı arsa, 1’i bahçe olan toplam 76 taşınmaz ortak malın satışı için, Encümen’e satış yetkisi verildi. Ada, parsel, pafta ve yüzölçümleri ile hisse oranları belli olan 76 gayrimenkulün satışı 22 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da başlayacak.

Belediye Meclisi’nde Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile mahalleye dönüşen 9 belde ve 86 köyün ortak mallarından uygun olanların kiraya ve satılığa çıkarılma kararının alındığını söyleyen AK Partili Belediye Başkanı Salih Hızlı, 3 partinin ortak karar verdiğini, 207’sinin kiraya verildiğini, 76’sının 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre açık teklif arttırma usulü ile satılacağını belirtti. Başkan Salih Hızlı, “Satılan ve kiraya verilen gayrimenkullerin gelirlerini, özellikle taşınmazların bulunduğu yerlerin ihtiyaçlarını gidermek için harcayacağız. Bazı yörelerde çeşme, depo gibi yerler taşınmaz olarak görülüyor. Bazı taşınmazlar üzerinde ipotek var. Bunların da sorunlarını giderdikten sonra yine en uygun şartlarda kiraya vermeyi ve satmayı düşünüyoruz” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir