BU HİKAYE SİZİ ÇOK ETKİLEYECEK!

29 Eylül 2014 Pazartesi, 19:33

Kula Kenger köyünde 18.’si düzenlenen Selvili Dede Kültür ve Dayanışma Şenliği bu yıl da aynı coşkuyla gerçekleşti. Alevi kültürünün yaşanması ve yaşatılması açısından önemli bir yere sahip bu şenlikte yaşlısından gencine çevre il ve ilçelerden birçok alevi şenliğe katılıyor yapılan semahlara ve söylenen türkülere ortak oluyor.

Ferdi UZUN

Manisa’ya belki de en uzak köylerinden biridir Kula’ya bağlı 200 nüfuslu Kenger köyü. Yüksek tepeler ve dağlarla çevrili bir alanın ortasında yeşil görünümüyle hemen göze çarpıyor. Muhteşem havası ve doğa güzelliğiyle gelenleri kendisine hayran bırakıyor. İşte bu muhteşem köyün bir de Selvili Dede’si var. Her yıl onun adına şenlikler yapılır; türküler söylenir, dualar edilir, semahlar yapılır. Çevre il ve ilçelerden binlerce kişi 17 yılda olduğu gibi şenliklerin 18. yılında da sabahın erken saatlerinde yola çıkıp Kenger köyüne geldi. Şenliklere her yıl Manisa’nın milletvekillerinden belediye başkanlarına kadar birçok isim katılır. Bu yıl ise şenliklere gazetemiz imtiyaz sahibi Halis Teker de olmak üzere CHP Manisa milletvekili Sakine Öz, Kula Belediye Başkan Vekili İlyas Macun, CHP İl Başkanı Cahit Kaplan, CHP Salihli İlçe Başkanı Mazlum Nurlu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fadime Şahin ve birçok Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri de katıldı. Şenliklerin başlangıcından bitimine kadar gelen tüm misafirlere et, keşkek, pilav, nohut ve irmik helvasından oluşan yemekler ikram edildi. Şenliğe katılanlar aynı zamanda Selvili Dede diye adlandırılan Alevi dedesinin mezarına giderek mezar başında 2 defa döndükten sonra dualar edip mezarı öptü.

Kenger Uyandı şiiri beğenildi

Davetlilerin ve köylülerin yemek yemesinin ardından şenlik programına geçildi. Kengerli köylülerin bazıları sandalye bulamayan davetlilere kendi sandalyelerini verip kendileri yerde oturdu. Kengerli köylüler böylece misafirperverliklerini de göstermiş oldu. Şenlik programının sunuculuğunu Ali Yavuz ve Emel Şan yaptı. Yerini alan davetlilere yöreye özgü meyveler ikram edildi. Program sunucusu Emel Şan, Kenger köyü hakkında davetlileri bilgilendirip ‘Kenger Uyandı’ adlı kendi yazdığı şiiri okudu.

“Kültürümüze sahip çıkmalıyız”

Aynı zamanda Kengerli olan CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz yaptığı konuşmada, “Festival ve Şenlikler insanları birbirine kaynaştırması, barışın ve kardeşliği ön plana çıkarması bakımından önemlidir. Festivaller bizim en önemli kültürel değerlerimizdir. Tüm ülke olarak kültürel miraslarımıza sahip çıkmalıyız” dedi. Program Semah gösterisi ve mahalli sanatçıların yöresel şarkı ve Türküleri ile devam etti. Program sonunda katılımcılara plaketler verildi.

Selvili Dede kimdir?

Selvili Dede hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Kaçıncı yüzyılda yaşandığı bilinmemektedir. Rivayete göre Türbenin adını taşıyan Selvi ağacının akşamları yere rükuya eğilerek, sabahları kalkıp kabrine gölge olduğu söylenirmiş. Bir göçebe Yörük beyi, gece selvi ağacına bağladığı hayvanlarını sabah ayağa kalkan ağacın dallarında asılı olarak bulduğunu ve rüyalarında rahatsız edildiğini söylermiş. Bu yörük beyi sonrasında halka kazan kazan yemek vermiş ve bu geleneği başlatmış.

 

al3 al1 al2

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir